Autor - Lucie Johanovská

S Českolipským komorním cyklem na výlet do Janovic

29.5.2023 11:50 | Hudba

Červnové zastavení Českolipského komorního cyklu zve své posluchače na etnografický výlet do Janovic u Kravař, na usedlost Hockehof. Janovice jsou vesnickou památkovou rezervací, a právě proto se sem hodí folklórní program, se kterým z východního Chebska přijede rodinný soubor Šulkových. Otec rodiny Richard Šulko zformoval ze svých rodinných příslušníků hudebně-taneční soubor. Představí se se svým synem Vojtěchem, hráčem na citeru, jako Duo Malíři/ Målaboum. S ostatními členy rodiny pak předvedou egerlandské lidové krojované tance. Program se uskuteční v sobotu 10. června od 17 hodin v Janovicích, č. p. 23. Pořadatelé cyklu navíc vypravují i autobus z České Lípy.

Večer s barokní flétnou

17.5.2023 11:44 | Hudba

Českolipský komorní cyklus pokračoval v úterý 16. května večerem cele věnovaným baroknímu repertoáru. Jeho protagonistou se stal flétnista Jakub Kydlíček, profesor Pražské konzervatoře a zkušený interpret, který do České Lípy zavítal se svým souborem Concerto Aventino. Program nabídl flétnové sonáty méně známých i slavnějších italských barokních autorů v kontrastu s díly Johanna Sebastiana Bacha. První polovinu programu opanovala zobcová flétna, již virtuózně rozehrál Jakub Kydlíček, vyhledávaná osobnost na scéně staré hudby, a představil díla Manciniho, Hasseho a Samartiniho. Flétnový repertoár zpestřila theorbová toccata z odkazu Kapsbergera v podání Marka Kubáta. Koncert poté završila díla Bacha a Corelliho. Flétnový opus předjímající rokokového ducha doplnila cembalová Fantasie a fuga, jejichž interpretace se ujal Lukáš Vendl. Posledním číslem gradujícího programu pak byla efektní Corelliho variační La Folia, v níž se na scénu vrátil celý soubor, aby si vysloužil závěrečné vřelé ovace publika.

Českolipský komorní cyklus pokračuje barokním večerem

9.5.2023 11:10 | Hudba

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu nabídne v úterý 16. května své třetí letošní pokračování. To se uskuteční opět v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě, a to za účasti souboru Concerto Aventino pod vedením a v sólové úloze s flétnistou Jakubem Kydlíčkem. Soubor zaměřený na provozování méně uváděných děl evropské pozdní renesance a baroka uvede program převážně zaměřený na hledání italských stop v prostředí londýnského hudebního provozování kolem roku 1720. Sonáty Manciniho, Sammartiniho či Corelliho doplní skladby Hasseho a Johanna Sebastiana Bacha. Koncert se uskuteční od 19 hodin. Vstupenky budou k dostání i na místě před koncertem.

Předprodej vstupenek na letošní Lípu Musicu začíná

2.5.2023 09:00 | Lípa Musica

V úterý 2. května startuje předprodej vstupenek na 22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Ten proběhne v termínu od 30. června do 21. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa 2. a 3. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 19 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů na 12 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Do prodeje je uvolněna kapacita cca 4.200 vstupenek. Předprodej vstupenek bude probíhat ve festivalové kanceláři v České Lípě, online prostřednictvím webových stránek festivalu a omezeně na vybraných koncertních místech.

Druhý komorní večer s vynikajícími dechy

26.4.2023 20:44 | Hudba

Šestá sezóna Českolipského komorního cyklu pokračovala v úterý 25. dubna večerem s dechovým kvintetem. V kostele Mistra Jana Husa se tentokrát představili reprezentanti nadané mladé hudební generace. Vítězové mnoha soutěžních klání a čerství laureáti dánské soutěže komorní hudby Carla Nielsena, členové dechového kvintetu Alinde do České Lípy přivezli posluchačsky neotřelý program. Zněly kvintety resp. divertimento Franze Danziho, Carla Nielsena a letos připomínaného Viktora Kalabise, od jehož narození uplynulo 100 let. Soubor, který na sebe upozornil i na loňském Showcase mladých umělců pod patronátem hornisty Radka Baboráka, si od první skladby získal svým mladickým zápalem, mnohdy i vtipem a vždy vysokou interpretační úrovní srdce přítomných návštěvníků, kteří souboru věnovali dlouhý a vřelý potlesk.

MHF Lípa Musica 2023: nejen klavír všemi smysly

24.4.2023 08:30 | Lípa Musica

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se v letošním roce uskuteční již po dvaadvacáté. Od 30. června do 21. října nabídne 19 koncertů a doprovodných programů na 12 rozličných lokalitách v Libereckém a Ústeckém kraji i přilehlých regionech včetně saského pohraničí. Pro návštěvníky je letos připraven pestrý program, kterému vévodí téma klavírní hudby, jelikož uměleckou garantkou bude v letošním roce první dáma českého klavíru, Jitka Čechová. Lípa Musica nabídne komorní i symfonické koncerty, ale také přesahy do světa jazzu, filmové hudby nebo tance.

Českolipský komorní cyklus představí úspěšný Alinde Quintet

18.4.2023 09:48 | Hudba

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 25. dubna koncertem se zástupcem mladé interpretační generace. Pozvání na vystoupení do kostela Mistra Jana Husa v České Lípě přijal soubor Alinde Quintet. Toto dechové kvinteto založené mladými českými talentovanými interprety zaměřující se na klasickou hudbu je vítězem řady mezinárodních soutěží. Aktuálně v minulém týdnu získal soubor prestižní třetí místo v nabité mezinárodní konkurenci na soutěži komorní hudby Carla Nielsena v Dánsku. Program českolipského vystoupení souboru nabídne díla Danziho, Nielsena i letos připomínaného Viktora Kalabise, od jehož narození uplynulo 27. února 100 let. Vstupenky na tento koncert je možné zakoupit zde.

Českolipský komorní cyklus zahájily pašije

8.4.2023 15:27 | Hudba

Koncertním provedením pašijí podle evangelisty Lukáše začal 7. dubna na Velký pátek 6. ročník Českolipského komorního cyklu. Slavnostní večer byl v souladu s křesťanskou tradicí tematicky zasvěcen nejstarší formě líčení událostí kolem Ježíšova ukřižování v podobě gregoriánského chorálu. Jeho interpretace se ujala renomovaná Schola Gregoriana Pragensis, pod vedením profesora Davida Ebena, která se v rámci cyklu představila vůbec poprvé. Českolipský kostel Mistra Jana Husa, který byl zaplněn do posledního místa a který přivítal i Jitku Volfovou, starostku Města Česká Lípa, a Květu Vinklátovou, náměstkyni hejtmana Libereckého kraje mj. pro resort kultury, jež cyklu poskytly i v letošním roce svoji záštitu, v tichosti vyslechl příběh temnoty, bolesti, utrpení a smrti, příběh, který v sobě současně ukrývá naději vzkříšení, nového života a světla.

Českolipský komorní cyklus zahájí hudební pašije na Velký pátek

3.4.2023 09:45 | Hudba

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude zahájen 7. dubna na Velký pátek koncertem souboru Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena v českolipském kostele Mistra Jana Husa. Vokální ansámbl, který je specialistou na středověký chorál, uvede program Passio Domini složený z gregoriánských zpěvů Svatého týdne. Program vychází z Pašijí podle evangelisty Lukáše. Slavnostní velikonoční úvod otevře šestou komorní řadu, která bude probíhat až do prosince letošního roku a nabídne další čtyři koncerty věnované převážně klasické hudbě se zpestřením v podobě folklóru, jazzu či představení zanikající česko-německé kultury z oblasti tzv. Egerlandu neboli Chebska. Dalšími uměleckými hosty budou flétnista Jakub Kydlíček a jeho soubor Concerto Aventino, cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem a klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým nebo mladý talentovaný soubor Alinde Quintet. Kromě České Lípy se dějištěm cyklu stane mimořádně i historická usedlost v nedalekých Janovicích. V prodeji jsou poslední kusy zvýhodněného abonmá na celý cyklus. Zájemci tak mají možnost získat vstup na jeden koncert zdarma.