Město spouští testovací provoz parkovacích automatů

Verze pro tisk |

"Zaplatíš jen to, co odstojíš." Tímto jednoduchým heslem se dá popsat zkušební provoz parkovacích automatů, které bude město od 23. září až do konce letošního roku testovat na parkovišti u vodního hradu v České Lípě.

Za prvních 15 minut nezaplatí řidiči ani korunu, za dalších šedesát minut zaplatí jen 10 korun. Se čtvrthodinou zdarma tak prakticky desetikoruna stačí na celou hodinu a čtvrt stání. Za každých dalších 60 minut pak řidiči zaplatí 20 korun, handicapovaní občané budou mít parkování zcela zdarma. Parkovací automaty pak budou od nového roku stát na všech parkovištích v centru města.

Provozní doba, tedy časový úsek, po který bude nutné parkovné zaplatit, je stanovená na pondělí až pátek od 8 do 17 hodin. Tedy na kratší období, než je nyní. V této době musí každý řidič, který na parkoviště k vodnímu hradu přijede, vystoupit, jít k parkovacímu automatu a zaplatit parkovné. Nejdříve do přístroje navolí, jak dlouhou dobu chce na parkovišti zůstat. Automat pak řidiči vypočítá poměrnou částku, kterou řidič zaplatí.

Pro parkovací lístek si musí dojít i ten řidič, který chce na parkovišti stát jen 15 minut, tedy zadarmo. Na automatu je zelené tlačítko, které lístek vydá i bez placení. Lístek za předním sklem auta bude signálem pro kontrolory města, že je s placením parkovného vše v pořádku. Soboty, neděle a svátky budou zdarma. Stejně budou řidiči postupovat od nového roku i na dalších parkovištích v centru města.

"V polovině září skončila firmě OD Andy nájemní smlouva na pronájem parkoviště. Vzhledem k plánovanému zavedené nového systému parkování v centru města jsme využili příležitosti vyzkoušet si celý systém ještě před jeho spuštěním. Naším cílem je především zajistit obměnu vozidel tak, aby každý, kdo si bude potřebovat něco ve městě vyřídit či nakoupit si, našel volné místo a mohl zaparkovat. Je potřeba říci, že konkrétně automat u vodního hradu vydá řidiči dva parkovací lístky. Jeden musí viditelně umístit za přední sklo vozidla, druhý bude sloužit ke kompenzaci parkovného," upřesnil místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Velká parkovací plocha u vodního hradu od pondělí funguje jako dvě parkoviště. Jedno, blíže k hradu, je města a funguje tam systém placení parkovného prostřednictvím parkovacích automatů. Druhé parkoviště, blíž k OD Andy (odděleno zídkou), patří k obchodnímu domu. Každý, kdo vjede na parkoviště obchodu, vytiskne si lístek u závory. Ten ale nebude sloužit k zaplacení, ale pouze pro obsluhu parkoviště, která díky němu zjistí, jak dlouho tam již auto stojí. Na tomto parkovišti se bude výše parkovného odvíjet podle hodnoty nákupu a doby parkování.

Pokud bude parkoviště obchodního domu plné, mohou lidé zaparkovat i na parkovišti města. Tam zaplatí v automatu, který jim vytiskne dva lístky. Jeden položí za přední sklo vozu, druhý v případě, že si půjdou nakoupit, předloží u pokladny v OD Andy. Při nákupu nad 100 korun získají parkovací kuponek, který předloží obsluze parkoviště v oranžové vestě. Od ní pak získají podle výše svého nákupu peníze za parkování zpět.

Výběrové řízení na pronájem dvou parkovacích automatů, které od 23. září fungují na parkovišti u vodního hradu, vyhrála firma Eltodo dopravní systémy, s. r. o. za cenu necelých 31 tisíc korun.

"Parkovací automaty budou od nového roku na všech parkovištích v centru města, které měla dosud v pronájmu soukromá firma. Město jsme rozdělili do tří zón. Jedna bude určená pro celodenní parkování, kam bude patřit KD Crystal a parkoviště v Barvířské ulici. Na parkovištích v ostatních dvou zónách budou platit progresivní sazby parkovného," doplnil Jiří Kočandrle.

 

Náhledové foto: ˆ Mapy.cz, s.r.o.

Nahoru