V práci městským strážníkům pomůže nový systém

Verze pro tisk |

Moderní informační systém využívají v testovacím provozu českolipští městští strážníci. Systém, který nahradil zastaralou technologii, umožní strážníkům rychlejší přenos informací o řešených případech, snadnější identifikaci osob nebo vyhledávání důležitých dat.

Systém také poskytuje detailní sledování pohybu jednotlivých strážníků i generování přesných statistických údajů. V ostrém a kompletním provozu má být systém od září.

Informační systém funguje v praxi prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Ten mají všichni strážníci při službě u sebe. Do něj pak mohou veškeré informace o řešené události zaznamenat přímo na místě, kde mohou k záležitosti pořídit i fotografie. Díky aplikaci jsou navíc napojeni na základní registry, na registr hledaných osob či kradených aut a kol, zanedlouho budou napojeni také na evidence městského úřadu - evidenci psů nebo registr přestupků.

Veškeré informace vložené strážníkem v terénu jsou okamžitě k dispozici operačnímu důstojníkovi, která na základě nich může ihned jednat. Navíc mobilní telefony mají v sobě zabudovanou GPS, veškeré kroky strážníků během jejich pracovní doby jsou tedy přesně zaznamenány. Systém umožňuje také zpracovat přesné statistické záznamy. Na základě nich se dá například vytvořit mapa četnosti přestupků a rizikových míst.

„Mobilní telefony jsou nově součástí práce našich strážníků a neznamená to, že s mobilem v ruce plýtvají časem. Systém strážníkům výrazně usnadňuje práci a zvyšuje jejich akceschopnost. Obyvatele chceme upozornit, že veškeré nahlížení do registrů je zpětně dohledatelné, v žádném případě tedy nemůže docházet k jejich zneužívání,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Systém IQ Metropolis pořídilo město Česká Lípa od společnosti InQool, a. s. a to za zhruba 700 tisíc korun. Celou částku však nebude financovat ze svého rozpočtu, projekt je spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Z něj může město získat až 85 procent uznatelných nákladů. 

Nahoru