Expedice Kékes – 3. část

Verze pro tisk |

Čtvrtečním hlavním cílem bylo pohoří Mátra a hlavně nejvyšší hora Maďarska Kékes (1014 m. n. m.), podle které byla celá devatenáctá Expedice pojmenována. 

Studenti měli na výběr dvě varianty. Ti, kteří chtěli mít pocit, že horu skutečně zdolali, si vystoupili z autobusu u jejího úpatí. Asi tušíte, co čekalo ty lenivější, unavenější, chromější…ano, k vrcholu vede pohodová silnice.

Já se nepřepínal, v pohodě si na vrcholu odlovil kešku a dal si kafe. Když dorazili ostatní, udělali jsme si společnou fotografii u vrcholového kamene a poté nastoupili do autobusu.

Celé odpoledne jsme strávili v malebném městečku Eger. Sice byl překvapivě zavřený minaret, ale i tak se nabízelo dost cílů. Zejména ti nejmladší a také nejstarší se naložili do termálních lázní, ostatní prozkoumávali druhou největší baziliku Maďarska, hrad nebo obchody. V parku probíhaly slavnosti vína, které byly doprovázeny výstavami veteránů či ochutnávkami tradičních pokrmů.

Ale z celého Egeru v top ten nejvýše vystoupalo ubytování. Nově postavené komfortně vybavené čtyřlůžkové chatky přímo ve vinici. K večeři nám majitel naservíroval guláš s tarhonyemi. Navíc jsme bydleli asi tři sta metrů od Údolí krásné paní, které skrývá šedesát vinných sklípků, což ocenili zejména ti plnoletí.

Pátek byl v itineráři označen jako popojížděcí den, ale přesto někteří nastoupali několik stovek výškových metrů. Zastavili jsme v městečku Visegrád, v němž se v roce 1335 sešel Jan Lucemburský se svými královskými protějšky z Uher a Polska, aby si ujasnili komu, co patří. V roce 1991 zde pak symbolicky byla založena Visegrádska trojka.

Ve Visegrádu zrovna probíhaly obrovské slavnosti, což nás neplánovaně stálo 1000 forintů. Díky nim však nebyl problém zde strávit několik hodin času, i když se vám nechtělo vystoupat na některý z pětice okolních hradů. Vstupenka na slavnosti navíc umožňovala volný vstup na dva z nich.

Druhým cílem byla Ostřihom. Kdysi jsme u její baziliky, mimochodem té největší v Maďarsku, Expedici končili. To však bylo v noci a byla zavřená. Tentokrát jsme na prohlídku měli dostatek času. A impozantní výhled z kopule asi způsobil, že tato památka letošní top ten vyhrála.

Ubytování jsme byli nedaleko od centra, takže někteří k bazilice vyrazili i po setmění. Mimochodem zdejší kemp bodoval bazénem, chatky na kůlech proti povodním ale moc útulné nebyly. Obzvlášť když maďarské sousedky loučící se svobodou uspořádaly navzdory nočnímu klidu pekelný mejdan.

I proto pro mě sobotní program začal tím, že jsme udělali budíček nejen u našich účastníků, ale i u našich maďarských soudružek.

Měli jsme jediný cíl: Neziderské jezero. Nechali jsme se vysadit v městečku Podersdorf, počkali si na druhou hodinu, od které platí zlevněné vstupné na pláž, a o deset minut později se už brodili 25 stupňů teplou vodou.

Klika byla, že jsme šli na levou pláž, protože ani ne o hodinu později se přihnala bouřka, která vyprázdnila pravou stranu koupaliště, zatímco na nás nepadla ani kapka. A vlny jsme přitom měli jako na moři.

 

Poslední ubytování v Neusiedlu bylo turistického charakteru. Jak to umí Němci a Rakušané – vše účelné, skromné, ale čisté. Obrovským bonusem byla rozsáhlá zahrada, v níž do dvou hodin v noci zněly naše tři kytary i ukulele.

Na poslední den jsme plánovali všechno možné. Dokonce jsme si šli ještě před závěrečným večírkem projít kus naučné stezky kolem jezera. Nakonec jsme se rozhodli, že pro studenty bude zajímavější návštěva Bratislavy. Vždyť někteří byli tuto Expedici poprvé na Slovensku a jeho metropoli znají jen ze školního atlasu. Někdo zamířil na hrad, jiný vyjel do UFA nad mostem SNP. Uličky starého města si však nenechal ujít nikdo.

Top Ten Expedice Kékes

1. Ostřihom - bazilika

2. Ubytování v Egeru na vinici

3. Řidič Jára a jeho servis

4. Ubytovna v Rožňavě

5. Trhy ve Visegrádu

6. Koupání v Neziderském jezeru

7. Krásnohorská jeskyně

8. Jeskyně Domica

9. - 11. Přechod Zadielská dolina - Jablonické sedlo

9. - 11. Túra Jablonické sedlo - Silica a závrty

9. - 11. Visegrád - vycházka po hradech

Autoři fotografií: Antonín Mestek, Filip Jaroš, Eliška Šanderová, Milan Bárta a František Kuchař

Předchozí díly jsou zde a zde.

Flag Counter

Nahoru