36/2018

Verze pro tisk |

Sto let republiky se slavilo a slaví různě.

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu dostalo osm osobností Liberecka Poctu hejtmana. Mezi oceněnými je i historik Vlastivědného muzea Ladislav Smejkal. Více si o oceněných můžete přečíst v článku.

Po svém slavila kapela Visací zámek. Zveřejnila nový klip ke své legendární písni Traktor. Zajímavostí je, že byl natáčen i v okolí Dubé. V závěrečných titulcích je poděkování dubským hasičům a restauraci U Nováků.

Před dvěma lety jsem vás před Vánoci zval na prohlídku saského zámku Weesenstein. Letos tam začala zajímavá výstava s názvem Země česká, domov můj! Věnována je soužití Čechů a Němců v našem regionu, různým událostem, které se v Sudetech odehrály v letech 1918 až 1945.  

Vybírám z tiskové zprávy, kterou novinářům rozeslalo drážďanské informační centrum: "Jedním z klíčových momentů výstavy je zhodnocení významu oficiální německé verze české hymny platné za první republiky (1918 až 1938). Píseň »Kde domov můj«, složená roku 1834 Josefem Kajetánem Tylem (1808–1856) pro veselohru Fidlovačka a zhudebněná Františkem Škroupem (německy Franz Skraup, 1801–1862) patřila k symbolům českého národního hnutí. Od roku 1918 sloužila tato populární skladba jako první sloka československé národní hymny. Vedle české existovala i úřední německá verze..."

Na Weesenstein bude výstava do konce března, pak by se měli přesunout na zámek do Děčína. V Německu je základní vstupné 7,50 eura. Výstava je dvojjazyčná a vyšel k ní i dvoujazyčný průvodce.

Saská města a zámky jsou vůbec ideálním místem pro předvánoční výlet. První akcí je Vánoční zahrada v parku zámku Pillnitz (od 14. 11.). O tři dny později startuje tradiční výstava s názvem Tři oříšky pro Popelku na zámku Moritzburg. Ženskými z drážďanského infocentra mi byl speciálně doporučen Vánoční trh na nádvoří zámku Schlosshof (1. a 2. prosince). Tak uvidím, jestli se dostanu.

Já jsem si skvělou oslavu sta let republiky užil na osmnácté a devatenácté etapě putování po Svatojakubské cestě. Za dva dny jsem došel z Klatov až do bavorského Eschlkamu. Dokončil jsem tak základní průchod republikou - z České Lípy do Žitavy a pak přes Prahu po Všerubské stezce. Nyní se vrátím ke Karlštejnu a projdu i větev, která vede podél Berounky a Mže až do Železné. Už jsem si ji prohlížel na mapě. Opět mě čeká spousta míst v pustinách, městečka, která znám jen podle názvu, kostely svatého Jakuba a zajímavá setkání na místech, kde žili moji rasovští předci.  

Předešlý víkend mě potkalo sněžení při přelézání Šumavy, ale také šok v Bavorsku – hned za hranicemi jsem narazil na lavičky, které i v dešti byly suché. Měly totiž stahovací rolety. Na odpočívadlech byly pamětní knihy, razítka i propisky bez řetízku. Ještě se máme co učit, nicméně i v Čechách se tradice putování pomalu rozbíhá, svatojakubská razítka jsou v kostelích i informačních centrech. 

A ještě malá zoolibůstka na závěr. Tento pták narazil do skla u naší školy. Poznáte ho?

Nahoru

Komentáře

Re: 36/2018

Králíček, ovšem s pomocí webatlasů :-)))

Nahoru