10. výročí od povodní

Štafeta: Romana Šťovíčková

Verze pro tisk |

Barbora Sukovatá (Štafeta zde) byla zaskočená, když jsem ji požádal, aby navrhla nějakou osobnost pro pokračování seriálu. „Tak třeba paní Šťovíčková,“ vzpomněla si na paní, která se účastnila předávání Ceny Ď na českolipské radnici.

"Dost dobře nechápu proč mě slečna Sukovatá jmenovala, ale nebráním se. Pokud by to šlo vyřešit po mailu, byla bych vděčná," odpověděla mi Romana Šťovíčková, když jsem ji požádal o rozhovor a vysvětlil jí, co Štafeta vůbec je. Musel jsem se však trefit do otázek v prvním kole, více možností jsem pro její zaneprázdněnost nedostal.

Moc velkou digitální stopu za sebou nezanecháváte. Musím začít zeširoka. Jste původem z České Lípy?

Upřímně – nezanechávám, a že se ocitám ve vaší Štafetě, je pro překvapující. Nejsem ničím zajímavá, chodím do práce, doma se těším na manžela, děti, vnoučka, vedu život stejný jako tisíce jiných žen. Ale abych odpověděla, ne, nejsem z České Lípy, jsem z Nového Boru.

Sama jste mi přiznala, že jste pracovala 17 let v marketingové společnosti v Praze. Lidé většinou pracovně cestují opačným směrem. Co vás vedlo k tomu ucházet se o místo na našem městském úřadě?

Po sedmnácti letech pendlování mezi Prahou a Novým Borem jsem cítila únavu, chtěla jsem se vrátit domů. To, že jsem nakonec na Městském úřadě v České Lípě je shoda náhod – přečtete si inzerát, navíc nabízející práci, kterou dobře znáte, přijdete na výběrové řízení a pak jen čekáte, zda to klapne.

Laik by si mohl myslet, že pohybovat se ve sportu je atraktivnější než dělat úředníka na Městském úřadu. Vnímáte svou současnou práci vy jako atraktivnější?

Atraktivnější ne, ale je rozhodně jiná, i když zaměřením se podobá tomu, co znám a umím. Jen si zde musíte zvyknout na určité výrazné odlišnosti mezi prací v soukromém sektoru a na úřadě. Co jsem si dokázala v soukromé firmě zařídit či zajistit ihned, tzv. na lusknutí prstem, na úřadě trvá, tady princip rychlého výkonu v co nejkratším čase nefunguje. Papírování a schvalování někdy zbytečně požírají čas. Těžko se na to zvyká, ale je dobré to poznat, člověk se učí stále.

Je vaše funkce (Referent vnějších vztahů) nová nebo již existovala před vaším příchodem?

Ano, existovala již před mým příchodem.

Co je vlastně náplní vaší práce na radnici?

Je toho hodně a práce je velmi různorodá. Jsem jedním z členů organizačního výboru, který připravuje různé akce pro veřejnost. Mám na starosti také přeshraniční spolupráci, hlavně komunikaci a projekty s partnerskými městy.

Asi jsem doposud ve svém seriálu žádného úředníka nebo žádnou úřednici neměl. Ale sám si také coby učitel jako úředník připadám. Odučím si svých šest hodin a v notesu na mě čekají úřednické úkoly: vytisknout laborky IV. A, napsat paní X, sestavit přihlášku na metodické setkání, najít v diáři termín výletu atd. Jak si práci organizujete vy? Používáte například papírový diář nebo využíváte třeba outlook?

Obojí a na stole mám ještě hromádky papírů s jednotlivými akcemi a s tím, co všechno mám vyřídit. Operativně musím přeskakovat z jedné akce do druhé, často se datumově k sobě tak blíží, že jich připravujeme několik najednou, bez poznámek a základního organizačního schématu bych se neobešla.

Máte pocit, že práce nikdy nekončí?

U vás taky? Jasně, že nekončí, paní starostka je velice aktivní člověk, účastní se nebo přichází sama s organizováním řady akcí, některé z nich nejsou zvenčí vidět, ale musí se připravit, samo se to fakt neudělá. Takže v zápřahu jsme stále, nejen já, ale celé organizační oddělení, které jí přímo podléhá.

Když jsem naposledy měnil práci, probíhalo výběrové řízení značně neformálně. Můžete mi popsat celý proces výběrového řízení v současnosti?

Výběrové řízení je parketou personálního oddělení, které ho připravuje. Já osobně si myslím, že když se k výběrovému řízení dostaví více než jeden člověk, nikdy není formální. Máte tu konkurenci a logicky se snažíte být lepší než ostatní, pokud vám tedy není jedno, jak dopadnete. Pokud si dobře pamatuji, přihlásilo se několik zájemců, ve výběrové komisi proti mně tehdy sedělo pět lidí, zajímalo je mnoho mých znalostí a názorů. V podstatě v tomto směru byla nejaktivnější paní starostka, což bylo pochopitelné, protože člověk na této pozici je pro ni jedním z nejbližších spolupracovníků a patří do jejího nejužšího týmu.

Jaké přednosti jste vyzdvihla? Jaké byly vaše silné stránky?

Nemyslím si, že bylo nutné něco vyzdvihovat, primárně „postačilo“, že výběrová komise usoudila, že vím, o čem mluvím, že jsem organizační typ a organizuji zručně a ráda, ničeho nového se nebojím. A tak by to mělo být, protože se přece ucházíte o práci, vše ostatní je nepodstatné.

Profesní životopis:

Sport Bohemia a. s., Praha (Reklamní a marketingová společnost)

Pozice: Executive manager, Head of Production

• Marketingová, realizační a produkční práce na televizních projektech ČT (S ČT sport na vrchol 2011 – 2016, Fenomén 2011 – 2012, Gól roku 2011 – 2015 aj.)

• zajištění eventových akcí na klíč pro klienty (RWE, STAROPRAMEN SAMSUNG, MATTONI, KOOPERATIVA a. s., Mlékárna KUNÍN, METAXA atd.)

•organizace tiskových konferencí – komunikace s novináři, příprava tiskových zpráv

• příprava inzertních podkladů – práce s grafiky a DTP

•organizace, zajištění a medializace sportovních akcí

•produkce a organizace: Stanley Cup – Dominik Hašek, Metaxa Cup, Sony Ericson Cup, MATTONI

NBL,KOOPERATIVA EXV, MS ve florbale 2008, ASG Jagr team Cup, Spolupráce s Alešem Valentou na SP ve Freestyle

United Sport Partners s. r. o., Praha (Sportovní marketing a promotérství sportovních akcí)

Pozice: Executive Manager

• management profesionálního klubu Bison Beach Volleyball Club

• produkce beachvolejbalových turnajů King&Queen of the Beach

• realizace projektů v oblasti sportovního marketingu

• příprava a zpracování podkladů pro jednotlivé projekty

• organizace sportovních akcí

Nahoru