Volby 2018 – 12,30

Verze pro tisk |

Více než hodina zbývá do uzavření volebních místností a já začínám svůj report aneb  v den voleb rozhodla Rada města o největší zakázce České Lípy v historii.

Předpokládám, že výsledky si dokáže většina čtenářů dohledat jinde, takže je budu prokládat svými dojmy, očekáváními, ohlasy na sítích apod.

První ranní zpráva nebyla úplně milá. Na netu se objevila Smlouva o veřejných službách v přepravě cestujících veřejnou linkovou dopravou, kterou schválilo mimořádné zasedání Rady města Česká Lípa. Za město ji podepsala starostka Romana Žatecká. Druhým podepsaným je Jakub Vyskočil, jednatel společnosti BusLine MAD Česká Lípa s. r. o. Smlouva je uzavřena na období deseti let.

Domnívám se, že důvodem bylo zajistit ještě před volbami dopravce na rok 2019, ale nepřijde mi fér, že celá akce proběhla právě v den voleb. Opozice se k tomu samozřejmě různě vyjadřuje. Například Zdeněk Ježák už dnes ráno konstatoval, že místo 500 milionů zaplatí město dohromady 770 milionů korun. Smlouva má přes čtyřicet příloh, snažil jsem se v tom vyznat a došel jsem k částce lehce pod 700 miliónů. Za sebe čekám, až se k problematice vyjádří někdo, kdo tomu rozumí. Psal jsem Juraji Ranincovi, jestli to bude nutné, ale ještě čekám na odpověď. Petra Chocová (Uklízeči, ve stávajících volbách za PRO Českou Lípu se vyjádřila, že pod tímto nehodlá být podepsána. Mluvčí PRO Českou Lípu dokonce prohlásila, že nevěří, že by jejich kandidáti Kozák s Rubickým pro "tuto levárnu" hlasovali. Podle mých informací skutečně ne, vše se odehrálo v režii ODS a ČSSD. Zasedání rady je však neveřejné, takže budeme muset počkat, co se objeví v zápisu.

Je také možné, že rada města využila mezery v zákoně, že ode dne voleb, tj. od včera přebírá pravomoc zastupitelstva.

Senátor Canov k tomu však napsal toto: " Domněnka, že rada města ode dne voleb (tj. v tomto případě ode dne 5. 10. 2018, kdy byla smlouva radou schválena a pak podepsána), má pravomoce zastupitelstva, je od jedné z novel zákona o obcích 128/2000 mylná (že se jedná o novelu je dobře poznat z toho, že příslušný paragraf má přiřazeno kromě čísla i písmenko). Vykonává jen pravomoci stejné, jako měla před volbami, jenom v případě zdržení volby nového zastupitelstva z důvodu soudu zákon něco přidává. Pokud si v případě dané smlouvy tuto pravomoc vyhradilo zastupitelstvo (dle mých neověřených informací ano), je tato smlouva podepsaná jen na základě rozhodnutí rady, byť po zániku zastupitelstva, ze zákona neplatná."

Město tak možná čeká bitva právníků a, jak je v Lípě v otázce MHD obvyklé, co právník, to jiný názor.

Na svém profilu se k problematice vyjádřila už i Jitka Volfová (ANO): "NAPROSTÁ NEHORÁZNOST, ABY ZAKÁZKU V ROZSAHU 770 MILIONŮ KORUN ZADALA RADA MĔSTA ČESKÁ LÍPA V DEN VOLEB!!!"

Ať už řeknou právníci cokoliv, chápu celý proces jako obcházení zastupitelů v okamžiku, kdy už nemám většinu. Navíc v den voleb.

Než se urny zavřou, můžete smlouvu studovat zde.

Za hodinu se ozvu znovu.

Nahoru

Komentáře

Re: Volby 2018 – 12,30

V pátek odpoledne v den voleb schválila rada města 5 hlasy (Žatecká, Máška, Raninec, Tejnora a Šafránková) smlouvu za 771 miliónů. Podle mě nemohla. Tuto pravomoc si vyhradilo zastupitelstvo. Služby přesahující volební období a nad 10 miliónů schvalují zastupitelé. Existuje právní stanovisko od AK Fiala a Tejkal (spravovali zakázku MHD a také tvrdili, jak skvělý nápad je společný dopravní podnik). Tuto právní analýzu zatím nemám k dispozici. Místostarosta Raninec nezvedá telefon, radní Máška nezvedá telefon a místostarostka Šafránková ji nemá u sebe. Budu ji shánět celý víkend a přemýšlet, jak z toho ven.

Nahoru

Re: Volby 2018 – 12,30

Neexistuje ustanovení zákona o obcích, které by svěřovalo radě obce (města) "pravomoci" zastupitelstva. Jen do ustavujícího zastupitelstva a volby (nové) rady, dosavadní rada vykonává své pravomoci. To i v případě, že by nebyli znovu zvoleni a dokonce i kdyby nekandidovali.
V tomto případě si navíc zastupitelstvo rozhodnutí vyhradilo.
Pokud mám správné informace, pro "hlasovali": Romana Žatecká, Juraj Raninec, Alena Šafránková, Karel Tejnora a Petr Máška.
Pokud bychom škrtli ty dva co nebydlí v České Lípě, ale v Horní Libchavě a Horní Polici, tak by to ani neprošlo.

To už je ale šibeniční humor :-(

Nahoru

Re: Volby 2018 - BusLine

Když psal pan Bárta příspěvek "Prasárny "slušných lidí" v Lípě nechci", jistě netušil, že mimořádná rada města ukáže, že je možný mnohem vyšší level. Město našich srdcí určitě opět zazáří na čelném místě v televizním zpravodajství, právníci budou rejžovat a pět super radních možná již zkouší slušivé tepláky, pokud ovšem již neodletěli do nějaké příjemné exotické země studovat tamní MHD...

Nahoru