Volby 2018 – Stav v 17.00

Verze pro tisk |

Českolipané by si měli vzít příklad z Vrchovan. Tam přišlo volit 89 procent voličů. A to měly Vrchovany jen dvě kandidátky. U nás to vypadá, že bylo více kandidátů než voličů. Jestli to nebude tím, že řada kandidátů v Lípě ani nežije. Malé rýpnutí.

Ve čtvrt na pět je v České Lípě sečteno šest okrsků ze 44. Účast se zvedla na 32,42. Kampaň teda aspoň trochu zabrala. Do čela se vrátilo ANO s 24 procenty, Živá Lípa je druhá (20,74), třetí už je ČSSD (10,69). Na paty jim šlapou Piráti (9,56), pátá je ODS (8,66), šestá SPD (7,51), sedmé PRO Českou Lípu (6,43) a osmí jsou NaS. V tuto chvíli bychom měli osm stran v zastupitelstvu. Šanci mají stále ještě komunisté s 3,77 %. Jen se potvrzuje, že určité procento lidí volí extrémní strany, bez ohledu na to, jestli se profilují jako levicové či pravicové. Za mě je mi trochu líto, že v zastupitelstvu nebude "aparátčík" František Chot. Přes všechny mé invektivy patřil ke komunikujícím a znalým zastupitelům. Ale nepředbíhejme. Další strany subjekty jsou už bez šance. Naopak stále nahnuté to má Zdeněk Ježák. On určitě očekával lepší výsledek, ale určitě doplácí na to, že většina voličů volí stranicky, bez ohledu na typ voleb.

Konečně přišly i první výsledky z Nového Boru. Jaromír Dvořák odvádí dobrou práci. Aspoň si to myslí více než třicet sedm voličů (zatím). Za jeho Starosty se drží ANO s dvaceti sedmi procenty. Kromě Nového Nového Boru další subjekty balancují nad hranicí volitelnosti. Připomeňme, že za NNB kandidují například Viktor Novotný čí doktorka Šepsová. Potrhlý Danys a jeho Zemanovci se drží pod čtyřmi procenty. Většina Novoboranů zřejmě nechce ze zasedání zastupitelů ještě větší divadlo, než už má.

V Mimoni je situace dramatičtější. I tam boduje Babišovo ANO, následované Mimoňskou obrodou a Stranou pro otevřenou společnost. Sečten je však zatím jen jeden okrsek. Volební účast v něm ale byla jen 16,67 procenta.

Zajímavá je situace ve Stružnici, kde nezvítězil dlouholetý starosta Jan Mečíř. Jeho Starosty porazilo Sdružení nezávislých kandidátů vedené Annou Levovou. SNK má tak v zastupitelstvu o jeden hlas více. Vrátí se Jan Mečíř do školství?

Zato v Kravařích zřejmě ke změně nedojde a Vomáčkov zůstane Vomáčkovem. SNK Kravaře v čele s Vítem Vomáčkou získalo nadpoloviční počet mandátů. To je opravdu unikátní úspěch hodný smeknutí. Navíc úplně vyšachovali komunisty z radnice.

Mezitím se v Lípě sečetly další čtyři okrsky a největší změnou je překročení pětiprocentní hranice komunisty. Potěšitelné je, že procenta sebrali zejména Okamurovcům. Přispěli k tomu hlavně voliči na Slovance. Mimochodem zde jsou lidé poměrně disciplinovaní. Přišlo jich přes čtyřicet procent.

Úplně jsem zapomněl, že součástí okresu je také Žandov. Tam kandidoval subjekt s názvem Nespokojení občané a po sečtení půlky okrsků má pohodlných 56 procent. Ještě uvidíme, co s tím udělá D’Hondtův dělitel.

Nahoru