Volby 2018 – v Lípě spočítána polovina okrsků

Verze pro tisk |

Můj okrsek stále nic. Nevím, co tam tak trvá, když většinou tady žijí jen Mongolové a ani mezi Čechy nebývá účast nějak masivní. Ale spočítán je jiný zajímavý okrsek - číslo dvě, jeden ze dvou, které jsou přímo na radnici. V něm získala skoro třetinu hlasů Živá Lípa, následovaná s odstupem devíti procent ANO. Třetí je ODS s 9,08 %.

Celkově se po sečtení třetiny českolipských okrsků pere ANO s Živou Lípou o první místo. Budeme mít třetí starostku, nebo nám po více než deseti letech bude vládnout muž?

O třetí příčku, ale s výrazným odstupem, se perou ČSSD, Piráti a ODS.

Na hraně jsou společně PRO Českou Lípu, SPD, KSČM a NaS. Ostatní jsou mimo. U nich už zázrak nečekám.

Slíbil jsem, že se v mezičase podívám do Hradce Králové. Tak ne, Hana Moudrá nebude raritou a nestane se šéfem dalšího českého města. Strana soukromníků ČR má v Hradci jen 0,21 procenta a je beznadějně poslední.

Hotovo je v Zákupech. Radek Lípa s Nezávislými moderními Zákupy sebral dvanáct mandátů z patnácti. I to je na smeknutí klobouku. Škoda, že jsme spolu nedokončili rozhovor. Má stále moc práce a ještě se mu v době přípravy rozhovoru narodil potomek.

Podobnou hegemonii předvedl Jiří Löffelmann ve Skalici. Získal 80 procent a devět z jedenácti mandátů. Fajn, že občané dokážou ocenit dobrou práci.

Nahlédl jsem do Turnova, jak si vede můj oblíbenec Podkovák Tomáš Hocke. Zatím necelá třetina hlasů. Osmdesátníci od komunistů vymazaní.

Mezitím se zčásti vyjasnila situace v Doksech. Doksy náš domov Evy Burešové v dalších okrscích bodovaly a po dvou třetinách sečtených okrsků se vyhouply do čela s 38,37 procenty. A je jasné, proč první výsledky byly tak divné - šlo o okrsek č. 6, který je ve Žďáru. 

V jedné z reportáží jsem citoval chemika Michaela Canova. Ten se svými Starosty získal v Chrastavě třináct mandátů z devatenácti.

A máme v Lípě sečtenu polovinu okrsků. ANO má poměrně bezpečný náskok čtyř procent na Živou Lípu. Na třetí místo se posunula ODS s devíti procenty, o necelé procento má ČSSD. To jsou dvě strany, které do poslední chvíle vládly Lípě. ČSSD dotahují i Piráti a je mi úplně jasné, na co teď Petr Jeník myslí, pokud používá F5.

Sedm procent si udržují PRO Českou Lípu. NaS překročili šest procent. KSČM přeskočila SPD - tyto dva subjekty jsou pod šesti procenty a třesou se i o ten jeden mandát. Teď nevím, jestli jim mám fandit, abych se mohl vytahovat, že jsem jim předvídal jeden mandát, anebo doufat, že jim ještě procento ubude.

Koalice bude muset vzniknout v Kamenickém Šenově. Do zastupitelstva se dostaly všechny čtyři kandidující subjekty. Vyhrál Kamenický Šenov starosty Františka Kučery, ale má jen šest mandátů z patnácti.

Nahoru