Dnes je 28. 09. 2024
svátek má Václav,Den české státnosti

Štafeta: Zdeněk Vilimovský

Seděl jsem na pubquizu, když si mě na facebooku do přátel přidal Zdeněk Vilimovský. Zaujalo ho, že jsem kdysi na sociální síti založil skupinu discgolf Česká Lípa. 

Založil jsem ji v dobách, kdy jsem se šípkovými keři prodíral většinou sám. Od té doby discgolf v Lípě udělal přece jen pár kroků dopředu. A mohou za to zejména lidé ze Zdeňkovy party.

Já jsem si tě k rozhovoru vybral hlavně kvůli discgolfu. Můžeš se čtenářům trochu představit. Kolik ti je, jak dlouho žiješ v Lípě a čím se zrovna teď živíš?

Je mi 35 let a jsem z Doks. V České Lípě jsem žil u přítelkyně, kterou jsem si našel před cca pěti lety... potom jsem si ji vzal, porodila mi syna a teď spolu žijeme v krásném starém domě v Chotovicích. A pracuju jako koordinátor ve Škoda Auto.

Po gymnáziu jsi nezkoušel vejšku?

Ne. Pokusil jsem se dostat na "diagnózu silničních vozidel" v Praze, ale když jsem zjistil, že kluk, co ani nebyl na zkouškách, měl víc bodů, než já, dost mě to otrávilo.

Jak ses o discgolfu dozvěděl?

O discgolfu jsem se dozvěděl náhodou. Jednou jsme byli s manželkou před prací v Praze. Do Mladé Boleslavi jsme přijeli dřív. A že bylo krásně, konec jara, tak jsme šli na Štěpánku do parku, posedět, najíst se... a koukám, že tam jsou nějaký divný koše. Nevěděl jsem, na co, a tak jsem pátral a zjistil, že to je discgolf. Vždycky jsem miloval létající věci a taky golf, a tak mě to nadchlo a koupil jsem první disk. Řekl jsem o tom kamarádovi a tomu se to taky moc líbilo, a tak jsme spolu začali hrát.

To jste si koupili nějaký mobilní koš?

Jo, taky, ale to až nedávno. Nejdřív jsem si koupil disk a házel za panelákem na louce. To už jsem věděl, že je i v České Lípě hřiště.

Takže jsi nejprve házel jen tak na sucho, bez koše?

Koupil jsem disk na střední vzdálenost, tak zvaný  Midrange. Takový universal. Prý s ním jde hodit až 90 metrů. Záhy jsem zjistil, že to není tak lehký, dal jsem do toho všechno a hodil jsem tak 35. Ale i díky tomu mě to tak baví, člověk není skvělej hned, i když se to zdá být jednoduchý sport.

Já odstartoval tím, že jsem vyhrál turnaj při otevření našeho hřiště. Dostal jsem disk, který jsem si zamiloval. Uměl dálku a byl i přesný. Jenže pak jsme ho jednou nenašli ...Takže poprvé jsi trénoval jen dálku? Forehand nebo backhand?

Backhand. Klasiku. Forehand mi nešel. Teď to mám spíš naopak. Co to bylo za disk?

Vím, že byl bílej. A že mi to s ním lítalo. Studoval jsi nějak techniku házení, pravidla?

Ano, studoval a pořád studuju. Koukám hlavně na youtube na videa o technice i na turnaje. Ale stejně se tím člověk musí proházet. Je to jako se vším, trénink je to nejdůležitější.

A kdy jsi poprvé házel na skutečný koš?

V říjnu 2017. A první disk jsem koupil 16. 6. 2017.

A bylo to tady u nás v Lípě?

Ano.

Takže na koše jsi začal hrát na českolipském hřišti? Kolik hřišť jsi už vyzkoušel?

První koš, který okusil můj disk, byl na českolipském hřišti. Pokud jde o pevná hřiště, tak jsem hrál na cca deseti. Ale moc rádi s kamarády vyrážíme do terénu. Vezmeme přenosný koš a jdeme třeba do parku u Střelnice. Někdo vezme koš, někam ho postaví a určí, odkud se bude házet. Pak zas někdo jiný a tak dál… Až obejdeme celý park. Jindy jdeme do přírody, ven z města. Je to pak zábavný, nový, vzrušující a člověk se učí improvizovat při hře. To je důležitý, protože třeba v Lípě už každej z nás ví, jak kterou jamku hrát. Pak už jen ta realizace, ale tady se učíš i umět se rozhodnout poprvé, správně. A na nový jamce!

S tím souvisí i jedna z věcí, které mám na té hře nejradši. Většina lidí, co discgolf neznají, si myslí, že prostě vezmou disk a hážou a hážou, až se prohážou ke koši. Jako když skáče žába. Ale je to mnohem zajímavější! Můžeš taktizovat a vymýšlet. Je spousta disků s různými letovými vlastnostmi a spousta typů hodů. To se dá různě kombinovat, abys dosáhl lepšího skóre. A to dělá hru tak zajímavou!

Zkus tedy nejprve čtenářům vysvětlit, jaké typy disků existují a jaký bys jim doporučil koupit si jako první.

V zásadě existují tři druhy disků. Putter, Midrange a Driver. Často se dělí ještě podrobněji. Putter je disk na krátké vzdálenosti - především házení do koše. Je přesný, ale pomalý. Dají se s ním hodit i příhozy do cca 60 – 70 metrů.

Midrange je disk na střední vzdálenosti - stále dost přesný, ale už rychlejší. Dá se s ním hodit cca 90 metrů. Driver je rychlý disk. Jde u něj především o získání maximální vzdálenosti. Samozřejmě záleží na podmínkách. Čím je disk "rychlejší", tím je náročnější na správnou techniku. Proto je pro začátečníka nejlepší si koupit Putter. Disky se vyrábí v různých druzích plastu. Doporučuji pro začátek lepší plast - v ceně cca 350 - 400 korun, protože takový se jen tak neobouchá a udrží si své letové vlastnosti i několik let. Na závěr přidám rozšířené rozdělení disků dle rychlosti. 1 - 3 je Putter, 4 je Approach, 5 je Midrange, 6 - 9 je FairwayDriver, 10 - 11 ControlDriver, 12 - 14 DistanceDriver ... 15 Speciálky.

A vy jste v Lípě založili něco jako oddíl?

Ano, založili jsme další buňku klubu Hunters, který je z Liberce a má těch poboček několik po celém Česku. Teď se ovšem jedná o tom, že by se udělal ofiko club DiscGolf Česká Lípa, kde by bylo více skupin.

Takže taková českolipská městská liga?

To asi ne, spíš parta lidí s různými sportovními ambicemi. Jsme pořád jedna parta. Teď pořádáme speciální turnaj. Není to klasická devítka, ale osmnáctka. Bude to rozšířený až na ty louky za paneláky. Pořádá to ta ambicióznější část klubu.

To máte už devět mobilních košů nebo je budete přenášet?

Ne, půjčíme stejné koše, jako jsou na stávajícím hřišti, ať to má úroveň. Budou od Discgolf-shopu z Liberce. Hodně nás podporují a pomáhají nám. Ostatně i Hunters club jako takový založili oni, my máme jen další buňku v České Lípě. Stávající hřiště stavěli taky oni.

Co ta trať? Koukal jsem, že jeden koš bude docela blízko kolejí. Při mé šikovnosti bych na některých koších házel stále z pražců. Jak zajistíte bezpečnost?

Kazdy hráč ví, že hraje na vlastní nebezpečí. Před turnajem se na takové věci vždy upozorňuje, třeba na rokle atd. Taková místa bývají taky OB, takže když tam hodíš disk, stejně nebudeš hrát z kolejí, ale od nich směrem ke koši.

Co je OB?

Out of Bounce - zakázaný území, máš pak trestný bod a hraješ z kraje toho místa. Na českolipském hřišti je OB každé parkoviště, chodník a taky ten plot s hřištěm za ubytovnou. A víš, co je Mando?

Ne.

Proč se ptám … v Lípě je jedno dvojité. Bývá to překážka, často strom, který se musí obhodit z určité strany, bývá na něm šipka. V České Lípě je double mando na páté jamce, jak je 4 par. Jsou tam dvě břízy a mezi nimi musíš prohodit disk. Jsou skoro v zákrytu. Takže hraješ rovně a pak skrz ně doprava ke koši.

Tak to znám. To jsem pochopil, ale nevěděl jsem, že se to tak jmenuje. Vím, že to tam lidé hází blbě, ale já byl hned na tom prvním házení, když nám to předváděl týpek, co hřiště projektoval. Tak klidně v pár bodech zopakuj pravidla. Chci tvůj sport rozhovorem představit.

Discgolf je sport pravidly vycházející z klasického golfu. Největšími odlišnostmi je fakt, že se nepoužívá hůl, ale disk - jakési frisbie. A místo jamky je speciální koš s řetězy, kam musíte disk hodit. Stejně jako je v golfu spousta holí s různými vlastnostmi a využitím, tak i u discgolfu jsou různé disky s různými vlastnostmi. Každý disk charakterizují 4 čísla – speed, glide, turn a fade. To znamená rychlost disku, jeho plachtivost, jak se chová v první fázi letu, když má ještě dostatek rychlosti a rotace a jak se chová v poslední fázi letu, kdy už pomalu padá… Nicméně se dá většina zvláště těch kratších hřišť zahrát i jedním diskem, což nahrává novým hráčů, kteří zatím nevědí, jestli je to bude bavit a nechtějí investovat tolik. Hra začíná z výhoziště, tedy z jakéhosi určeného prostoru, prvním hodem. Kde disk skončí, odtamtud se pokračuje... až do koše. Stejně jako u golfu se zde používají i termíny jako PAR, BIRDIE, BOGEY, EAGLE... to je asi základ. Případně se ještě často můžeme setkat s pojmem OB, což je zakázaná oblast, třeba cesty, voda i jiné, nebo MANDO, což je podmínka kudy hrát disk. Např. strom, který se musí obhodit jen na určené straně. Je to obojí pro ztížení a zpestření hry.

Takže hodím disk a stoupnu si přesně na místo, kde leží? Nebo můžu o pár centimetrů jinam? Třeba když je tam zrovna větev.

Buď si stoupneš přesně za disk, nebo se použije tzv. marker, který si dáš přesně před disk a od něj hraješ. Je tam i pár možností, jak hrát o pár centimetrů vedle…

Jinak hráč, který se začne hře více věnovat, tak si detaily zjistí. Třeba od zkušenějších spoluhráčů. Zapomněl jsem zmínit, že se místa dalšího hodu nemusíš dotýkat jen nohou, ale taky třeba rukou. Další věc je, že můžeš přešlápnout až po odhození disku. V praxi třeba hod s rozběhem - posledním krokem šlápnu tam, odkud mám házet, pustím disk a ještě třeba udělám krok, dva. Důležité je také vědět, že pokud si musím zvolit alternativní místo dalšího výhozu - třeba disk mi po předchozím hodu skončil v šípkovém trní - volím VŽDY nejbližší možné místo dál od koše na přímce mezi košem a diskem, např. hned za tím keřem. Sice to také asi nebude hitparáda, ale už to půjde hrát. Navíc předchozí hod se mi nepovedl, tak můžu být rád alespoň za to. Když disk skončí na stromě, hraje se z místa pod diskem. Pokud mám disk za překážkou, dám za něj třeba nohu a druhou vykročím, abych získal trochu lepší pozici, nikdy nesmím vykročit blíže ke koši, vždy dál, maximálně na stejnou úroveň.

Rozhovor vyjde dva dny po největším turnaji, který se v Lípě pořádal. Chystáme ho však dva dny před ním. Kolik je v tuto chvíli přihlášených lidí a odkud jsou?

Běžně bývá přihlášeno cca 20 - 30 lidí. Na tento turnaj je jich 61! Bude to velká událost. Hráči přijedou z půlky republiky, nováčci i ti opravdu zkušení. Je vidět, že velké osmnáctijamkové hřiště, kterých je v naší republice jen pár, je velkým lákadlem a Česká Lípa by si zasloužila takové hřiště mít pevné (na stálo).

Odkud třeba hráči jsou?

Praha, severní, západní, střední i východní Čechy. A dokonce i Německo. Nedivil bych se, kdyby dorazili na poslední chvíli i hráči z Polska, taky k nám často jezdí.

A organizačně se na akci podílí kolik lidí? Jak je to náročné?

Hlavní iniciátoři a organizátoři jsou tři. K ruce jim je v podstatě celá českolipská parta, plus externí pomocníci – např. zemědělec, který nám posekal ty louky pro rozšíření hřiště.

Existuje v discgolfu nějaký žebříček jako v tenisu nebo golfu?

Ano, podobný. Dokonce jsou profesionálové, kteří se hrou živí, jako v jiných sportech.

I u nás?

U nás jen poloprofi, ale máme nového mistra Evropy v juniorech do 18 let. Je vidět, že o tento sport vzrůstá v posledních letech zájem. Hlavně u mladých, kteří discgolf objevují a jsou v něm úspěšní i v mezinárodním měřítku. Navíc počet hřišť a aktivně hrajících hráčů rok od roku stoupá doslova geometrickou řadou. Já věřím, že discgolf do pár let čeká podobný boom, jako kdysi florbal! Na každé škole bude sada disků a koš.

A co je hlavní cena pro vítěze tuto sobotu?

Jsou tam medaile, diplomy pro první tři v každé kategorii, ručně vyrobený pohár pro nejlepší kolo a na konci turnaje losovačka o parádní disky a další discgolfové ceny.

Tak něco na závěr. Když bude chtít někdo začít, třeba po tom, co turnaj zahlédne, kde se má hlásit?

Ideálně na facebooku: disgolf hunters cl, nebo discgolf ceska lipa.