Ohlédnutí za 2. dnem Divadelního podzimu

Verze pro tisk |

Druhý den 41. ročníku Českolipského divadelního podzimu začal přesně tak, jak skončil den před tím. Žáci základních škol totiž navštívili další dvě reprízy představení Biograf, kterým se bavili dospělí diváci na slavnostním zahájení festivalu v úterý 10. října.

Děti se smály vtipným scénkám, trošku bály při řádění profesora Frankensteina a lekaly se u výstřelů kovboje Kida. Na závěr představení si užily ten pocit, že jsou filmovými hvězdami a dosyta využily prostor, který jim za plátnem herci pražského souboru Cirk La Putyka nabídli. Nicméně rozjařené děti se podařilo zkrotit tak, že i druhé představení mohlo začít včas a všichni se vrátili v pořádku do svých tříd. 

Večerní program druhého dne Českolipského divadelního podzimu pokračoval s dalším pražským souborem, tentokrát s mladým souborem KUK!, který do České Lípy přivezl oceňovanou inscenaci Jídelna aneb vařím, vaříš, vaříme. Hlediště zaplněné zhruba do poloviny napjatě sledovalo rozvíjející se příběh z prostředí školní jídelny, která prostě a jednoduše chce vařit zdravě, pestře, chutně a co nejvíce vyhovět požadavkům svých strávníků. 

Při snaze k dosažení svého cíle si kuchtíci dokonce stanoví interní etický kodex, který stanoví 7 základních pravidel společné práce, jako je hygiena, loajalita, týmový duch a přesně rozdělené úkoly. Vše se zdá být v naprostém pořádku.

Divák i kuchaři v jídelně však během chvíle zjišťují, že vše není tak, jak se zdá. Líná kolegyně odejde na dlouhodobou nemocenskou, nejpilnější kolegyně se zanedlouho zhroutí pod návalem úkolů, vedení instaluje na pracovišti kamery takzvaně pro bezpečnost zaměstnanců a jednu z kolegyň pověří kontrolou ostatních. 

Zaměstnanci se tak stávají v příběhu inspirovaném Farmou zvířat George Orwella pouze loutkami v boji o moc, jsou šikanováni a jen přihlíží tomu, jak jsou ti nejlepší z jejich středu soustavně ničeni. Z jejich pravidel etického kodexu na úplném konci hry zůstanou jen tato slova: vaříme tvrdě fastfood. Zaměstnanec je loajální nástroj. A z hezké jídelny se stane právě zmiňovaný, ošklivý fastfood. 

Při závěrečné diskusi s diváky mladí herci poděkovali za velkou diváckou účast, kterou nečekali. Se hrou, kterou oni sami vnímají jako apel na společnost, letos reprezentovali Českou republiku na mezinárodním divadelním festivalu v Monacu. A my děkujeme, že nám toto představení přivezli i do České Lípy. 

A na co zajít dnes? Od 19:00 je na programu představení (Ne)chtěná útěcha brněnského souboru Diverzanti. Představení se hraje na arénu, tedy počet míst je omezen pouze na cca 100 míst.
 

Reportáž z prvního dne 41. Českolipského divadelního podzimu naleznete ZDE. Reoirtáž ze třetího dne 41. Českolipského divadelního podzimu naleznete ZDE.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru