Ohlédnutí za 4. dnem Českolipského divadelního podzimu

Verze pro tisk |

Lékem na smutek je smích. A přesně v duchu tohoto hesla se nesl 4. den 41. Českolipského divadelního podzimu. Setřepat pochmurnou a tísnivou náladu z představení (Ne)chtěná útěcha, kterou měli diváci možnost vidět ve čtvrtek večer, se podařilo hned díky rannímu představení pro školy. Na programu byla úspěšná inscenace domácí souboru DK Jirásek Commedia a la Carte a i večer byly na programu komedie.

Představení inspirované motivy italské komedie dell’arte přihlíželo plné hlediště středoškoláků a českolipští herci si puberťáky získali téměř okamžitě. Studenti se chytli hned při úvodním představování postav a úsměvy jim z tváří nezmizely po celou dobu představení. Bavili se jak aktuálními vtipy (Kde jste to kouřil? Venku nebo vevnitř? Vevnitř. Ale to se nesmí!), tak i lehce košilatými scénkami.

Odměnou byl hercům dlouhý potlesk, který nepramenil z toho, že se žáci pouze nechtějí vrátit do školy, ale prostě z čistého faktu, že se jim představení líbilo. 

V povznesené a veselé náladě se nesl také páteční večer, kdy na programu byly hned dvě představení. Večer otevíral divadelní soubor poPUD z Brna (máme rádi Brno!), který přivezl chytrou, romantickou komedii s názvem Archiv jazyků. Příběh o jazykovědci, který se celý život zabývá studiem jazyků, ale neumí své ženě říct, jak moc ji má rád, a tak ji ztrácí. 

V inscenaci, která před zraky diváků plynula poklidným tempem, se střídaly pasáže vyloženě vtipné (především vystoupení exotických Elovajů, jejichž jazyk se snaží jazykovědec uchovat pro další generace), ale také vážnější chvilky, kde si mnozí uvědomovali svoje chyby v předešlých i současných vztazích. Před potleskem zazněly slova „Miluji tě“ v mnoha světových jazycích, takže poselství představení je více než optimistické:

i přes to, že lidé spolu občas neumějí nebo nechtějí mluvit, láska nakonec překoná všechno.

Po romantické komedii přišla na řadu zábava přímo hurónská. Se svojí road movie nazvanou Simply Clever přijel do České Lípy profesionální soubor Športniky, který na Českolipském divadelním podzimu vystupoval poprvé již před čtyřmi lety s inscenací Gagarin. Poučení diváci již tušili, v jakém duchu se asi představení ponese a nutno říct, že Športniki nezůstali lidem v hledišti nic dlužní. Opět do svého představení napěchovali loutky, hudební nástroje, autorské písničky i nápaditou scénu. 

Měli jsme tak možnost sledovat osud mladíka, který se vydá se svou navigací a škodou 120 na cestu v duchu soutěže „Česko hledá smysl života“. Cestou nabere několik stopařů, u kterých měl divák taktéž možnost sledovat, čeho si v životě váží nejvíc. Potkáváme se tak s fanatickým fanouškem Sparty –

hláška z jeho písně: když kostelu vezmeme S a dáme jej partě, vznikne Kotel Sparty, byla opravdu naprosto geniální

– hloupou miss, která jede do Kééni pomáhat hladovějícím dětem nebo pumpaře, který nikdy nikam nejel. Bláznivé představení pak končí vystoupením s křovinořezem, který mladík v soutěži o hledání smyslu života vyhrál. 

Po vydařeném pátku odcházelo z divadla více než 200 spokojených diváků, takže nezbývá než dodat: pátku 13., děkujeme!

Foto: Zuzana Kroupová

A na co zajít dnes, poslední den festivalu? Od 14:00 je na programu pohádka Ošklivé káčátko, v 16:00 v salonku divadla sonda do života současným třicátníků Solitaire a v 19:00 premiéra DK Jirásek Česká Lípa Legenda o lesích a lidech. 

Ohlédnutí za ostatními dny festivalu najdete zde: 1. den, 2. den, 3. den

 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru