Město důsledně kontroluje plnění smlouvy na zajištění MAD v Lípě

Verze pro tisk |

Od prvního dubna letošního roku je platná smlouva na zajištění městské autobusové dopravy, kterou pro město Česká Lípa zajišťuje firma BusLine MAD Česká Lípa s.r.o. Tato smlouva byla uzavřena na následujících 10 let, hodnota zakázky v době výběru dodavatele a za předpokladu, že by se v městské autobusové dopravě nic nezměnilo, byla stanovena na 530 milionů korun bez DPH. Vzhledem k tomu, že uzavření smlouvy provázely kontroverze a z pohledu současného vedení města nestandardní kroky, město plnění smlouvy důsledně kontroluje.

„V době uzavření smlouvy měla zakázka hodnotu 530 milionů korun. Už nyní se však ukazuje, že město s velkou pravděpodobností zaplatí ještě víc, a to kvůli měnící se ceně dopravního výkonu, růstu platů řidičů a inflaci. Zrušit smlouvu město nemůže, jediné, co tedy můžeme dělat, je důsledně kontrolovat plnění smlouvy a intenzivně s firmou BusLine jednat. Snažíme se tak maximálně zvýšit komfort cestujících a zároveň myslet na řidiče, kteří by měli dostávat od zaměstnavatele maximum benefitů,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. 

Ze smlouvy například vyplývá, že průměrné stáří všech autobusů nesmí přesáhnout 6 let. Do provozu tak byly zařazeny i dva zcela nové 12 metrové autobusy s klimatizací. Navíc více jak polovina autobusů používá jako palivo CNG, tedy město myslí i na ochranu životního prostředí. V autobusech jsou nově naistalovány také LCD panely, kde jsou cestujícím srozumitelnou a dostupnou formou prezentovány všechny novinky a informace o dění ve městě. Naplánovaný je také oblíbený den s historickými autobusy, který v České Lípě proběhne v sobotu 21. září. 

„Od 1. dubna také došlo ke změně jízdních řádů tak, aby na sebe spoje lépe navazovaly. Snažíme se také o úpravy dopravního značení v problematických místech, řešíme špatné parkování na zastávkách tak, abychom řidičům jízdu po městě co nejvíce usnadnili,“ řekl místostarosta Jaroslav Turnhöfer a doplnil, že dopravce se také stará o samotné řidiče. Mají k dispozici například sociální zázemí v Poříční ulici a u zastávek sídliště Lada, hl. nádraží a Na Výsluní, navíc jim v parných letních teplotách město dovolilo nosit kraťasy. 

Změny se dotkly také pracoviště Opuscard v Tržní ulici, které nově taktéž provozuje firma BusLine. Především se prodloužila otevírací doba, protože ve středu je centrum otevřené až do 18 hodin. Navíc novinkou je, že osobní kartu Opuscard vám vyhotoví na počkání včetně pořízení fotografie přímo na místě. 

„Těší nás, že za první měsíce letošního roku stoupl počet lidí, kteří využívají městskou autobusovou dopravu, o více než čtyřicet tisíc. Je to tedy signál, že snad nejsou naše snahy o vylepšení MHD v České Lípě zbytečné,“ uzavřel Jaroslav Tunhöfer.
 

Nahoru