Dnes je 28. 09. 2024
svátek má Václav,Den české státnosti

Česká Lípa ovládla německý Sparkasse cup

První zahraniční výjezd v historii mužského týmu zamířil do německého Wernigerode. Na turnaji pěti týmů se střetli s druholigovým švýcarským Mittenlandem, německým mistrem Weissenfels, domácím mistrem Wernigerode a tradičním soupeřem z Litvínova. Do Německa neodcestovalo ze zdravotních či pracovních důvodů několik hráčů základní sestavy, jimiž jsou Motejzík, Jansa, Marhan, Jeřábek, Karel a Procházka. Hodně prostoru tak dostali mladí hráči, kteří se postupně zapracovávají do sestavy. FBC nakonec celý turnaj dokázalo ovládnout, když po zisku devíti bodů rozhodovalo o první pozici vzájemné utkání s Weissenfels.

FBC BRZDY CZ Česká Lípa – UHC Weissenfels 8:2 (0:1, 4:0, 4:1)

S několikanásobným německým mistrem se čekal velmi vyrovnaný boj, utkání bylo však od začátku v režii omlazené České Lípy, která od úvodu pálila šance a UHC se zmohlo na ojedinělé brejky. Jeden z nich byl však brankový, finská posila v německém týmu Soni využil špatného návratu do obranu a zakončoval do prázdné branky. Od druhé třetiny FBC seřídilo mušku a postupně začalo zatěžovat brankové konto německého šampióna. Z půlky natáhl ke střele Tichý a po něm se prosadil z křídla benjamínek Kněžour, jenž otočil skóre na 2:1. Na konci třetiny ještě využil volný úder Slaný a o pár okamžiků po něm akrobaticky zakončoval Vlček po akci Jirsy. V poslední části se UHC snažilo Lípu zatlačit, ta však trestala z rychlých protiútoků, třikrát se radoval Novák a jednou Podrabský. Jediná radost Weissenfelsu přišla za stavu 7:1, to se prosadil druhý finský legionář Kisma. Česká Lípa tak zažila trochu překvapivý a bezstarostný vstup do turnaje výhrou 8:2. V dodatečných nájezdech, které se jeli o jeden extra bod do tabulky navíc, zazářil brankář Chyna a Lípa se mohla radovat ze zisku čtyř bodů!

FBC BRZDY CZ Česká Lípa – Unihockey Mittenland 7:10 (0:6, 4:2, 3:2)

Česká Lípa zažila zcela hororový vstup do utkání. Švýcarský Mittenland, za který nastupují opory německého národního týmu bratři Muchovi a také Estonec Pass, dostal jako na zlatém podnose několik možností přesilových her 5 na 3. Čtyři branky v oslabení, které pramenilo většinou z technických přestupků a také z velmi přísného metru českých rozhodčích, měly za následek jasný třetinový výsledek 0:6. Druhá část byla již o poznání lepší, Českolipští se zkoncentrovali a začali postupně stahovat švýcarský náskok, jako první se ujala střela Milana Tichého. O pár minut déle se krásně prosadil Vlček, když se dokázal v pádu dostat přes dva obránce a kličkou dorazit vlastní střelu, čímž snížil na 2:6. Na druhé straně pak opět zaúřadoval cit pro hru v podání bratrů Muchových, nezištná přihrávka do prázdné branky - 2:7. Převahu českolipských dokumentovala „rozebíračka“ po ose Podrabský, Slaný a Novák, jenž se prosadil ze středu hřiště. Na dohled se dostalo FBC po akci Vnuka, ten natáhl na osu většinu Mittenlandu a zcela volný Hřebřina se z křídla nemýlil, 4:7. Poslední slovo ve druhé třetině měla však opět první formace švýcarského týmu, která upravila na 4:8. V poslední třetině se Lípa tlačila do branky, utkání však již nedokázala otočit, jednou se prosadil z volného úderu Tichý a v závěrečné power play se dvakrát trefil Mlejnek přesně k tyči. Švýcaři dokázali vstřelit dvě branky, z nichž jedna padla do odkryté branky. Bonusový penaltový rozstřel opět FBC zvládlo na jedničku a do tabulky si připsalo alespoň jeden bod.

FBC BRZDY CZ Česká Lípa – Bivoj Litvínov (1:2, 1:1, 7:1)

Souboj tradičních severočeských rivalů skočil lépe pro Českou Lípu. Dnes již extraligový Litvínov, stejně jako českolipský celek, postrádal přibližně pět hráčů základní sestavy, přesto na hřišti nechyběl například veterán Hulič, nebo nová posila z Chodova Běhavý. V ospalém tempu první třetiny byly k vidění tři branky, do vedení Lípu poslal Kněžour, který si seběhl na přesný pas Slaného. Bivoj dokázal na konci třetiny kontrovat dvakrát a do šaten se odnesl těsný jednobrankový náskok. Na konci druhé třetiny českolipští florbalisté dostali možnost trestného střílení, s nímž naložil Podrabský parádně a snížil 2:3. V poslední části se FBC nadechlo k velkému obratu, nejprve utkání vyrovnal kapitán Mlejnek svojí pohotovou dorážkou, o chvíli později ho napodobil Hřebřina, který dokázal tatranskou posilu v litvínovském brankovišti Zavadila překonat bekhendem. Náskok o dvě branky zařídil „šoumen” Vlček, který stahovačkou typu „pojď sem, kam jdeš“ zakončoval do prázdné branky - 5:3. Skvělou obranou práci u šesté branky ukázal Kněžour, v rychlém brejku sice Zavadila nepřekonal, ale z druhé vlny se Podrabský nemýlil a zvýšil na 6:3. Opařený Litvínov se zmohl jen na jednu korekci, Novotný z malého brankoviště doklepl střelu od mantinelu. Uklidnění pro modrobílé barvy přišlo však vzápětí. Jiránek prostrčil na Matějíčka, ten našel Kněžoura, který naservíroval do prázdné Podrabskému, po zdařilé akci to bylo už 7:4. Na konci utkání se prosadili ještě Novák a Vnuk. Česká Lípa díky obratu v poslední části dokázala porazit Litvínov 9:4. V následné penalty tentokrát vyšly lépe soupeři a ti si tak mohli připsat do tabulky alespoň bod útěchy.

FBC Brzdy CZ Česká Lípa – Red Devils Wernigerode 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Utkání, ve kterém mohl českolipský celek potvrdit první pozici, potřeboval získat alespoň bod. Ačkoliv celé utkání tlačil, na první branku si musel počkat až do konce druhé třetiny, kdy Vnuk překonal skvělého českého brankáře ve službách Red Devils Petra Šrámka. Radovan Vnuk v té době zmírňoval ztrátu tří branek, kterou zařídil druhý český krajánek, Vojtěch Krupička, první a třetí branku sám vstřelil, na té druhé se podílel asistencí. Lípa se v utkání trápila v koncovce a ani vyložené šance neskončily v brance domácích pořadatelů. Exostravský Šrámek tak mohl po utkání děkovat dobře postavené brance, která ho mnohokrát zachránila od inkasování. Ve třetí třetině ještě Lípa vykřesala jiskřičku naděje, když Novák usměrnil Slaného nához. V následné power play však dvakrát inkasovali a branka Vnuka již nic neřešila. V následném penaltovém rozstřelu pak Česká Lípa uspěla, v sedmé sérii rozhodl nájezdový objev Tomáš Podrabský a strhl kýžený jeden bod na stranu FBC, který stačil na to, aby českolipský tým tento turnaj vyhrál.

Sestava České Lípy na turnaji: Chyna – Slaný, Tichý, Jiránek, Pastor – Jirsa, Mlejnek (C), Kněžour, Novák, Vnuk, Matějíček, Podrabský, Vlček, Novák, Hřebřina.
Trenér: Jiří Stožický.