Severočeské derby díky skvělé třetí třetině ovládla Česká Lípa

V nevídanou přestřelku se proměnil předehrávaný zápas 18. kola první florbalové ligy mezi Ústím nad Labem a Českou Lípou. Severočeské derby téměř po celý jeho průběh drželi v rukou domácí, Českolipští ovšem famózním finišem strhli všechny tři body na svou stranu. Důležitou výhru v souboji o play-off tak získali nakonec oni.

Přitom první dvě třetiny to vypadalo na ústeckou krasojízdu. Hostitelé byli důraznější, dříve na míčku a snadno se dostávali do šancí i do zakončení. Již ve třetí minutě je navíc Kühnel přesnou střelou poslal do vedení. Opaření hosté v tu chvíli čelili obrovskému tlaku soupeře a výsledkem byly další dvě branky v síti jejich brankáře Lukáše Mücka. Toho nejprve překonal rychlým výjezdem zpoza branky Kužel, pak přesnou dorážkou nehlídaný Kolstrunk. Další šance domácího mužstva zůstaly nevyužity, a ke slovu přišla i Česká Lípa. Motejzík nejprve zastavil vznikající přečíslení tři na jednoho a nevýraznou střelou zaskočil brankáře Netopilíka.

Druhá třetina začala z pohledu modorobílých o poznání lépe. Slaný pronikl podél mantinelu a naservíroval na zlatém podnose Jansovi, který zblízka snížil. Další šanci ovšem Vnuk nevyužil, naopak chybu v rozehrávce potrestal přesným tahem Kopecký. Zanedlouho si následující nepřesnost vzal na svědomí Motejzík a Josef Novák ranou na vzdálenější tyč vrátil domácím dvoubrankové vedení. I když pak českolipský veterán využil početní převahu, góly ve zbytku třetiny už padaly jen do branky střežené Mückem. Šafařovský nejprve zakončil rychlé přečíslení po propadnutí českolipské obrany v útoku, přesilovku pak po vynikající křížné nahrávce od Kopeckého proměnil Štorek. V tu chvíli to vypadalo s českolipskými ambicemi bledě.

Do závěrečné části hry ovšem vstoupil tým trenéra Jiřího Stožického jako živou vodou politý. Mücka nahradil v brance Lukáš Chyna, a možná právě tento impuls pomohl pootočit kormidlem zápasu. Hostujícímu mužstvu pomohly bezesporu také dvě rychlé branky zkraje třetiny. Nejprve využil přesilovou hru po hezké kombinaci s Jirsou kapitán Mlejnek, hned o třináct vteřin později zapadl za Netopilíka pohotový bekhend velmi dobře hrajícího Jansy. V době, kdy se hosté nadechovali k závěrečnému náporu, však přišla velká chyba Vnuka, který za sebou nechal míček, a Josef Novák v samostatném úniku mířil přesně.

Jenže to nebylo ani zdaleka vše. Hosté se velmi rychle vrátili do hry poté, co Kněžourova střela proskákala za Netopilíka. Na brankové situaci ještě kontroloval situaci Novák, ale branka byla připsána mladému českolipskému obránci. Navíc pak sražená střela Marhana zapadla přesně pod víko ústecké branky a rázem se hosté dotáhli pouze na jediný gól. Přesto se ještě jednou velmi dobře hrající Ústí nad Labem dostali do trháku. Perfektně sehrané přečíslení tři na dva zakončil Josef Novák, a završil svůj čtvrteční hattrick.

Že se v ústecké Slunetě koná v obranách obou soupeřů den otevřených dveří, nicméně potvrdily i další minuty. Po jednoznačném faulu na unikajícího Jansu nařídili rozhodčí trestné střílení, které zkušeně proměnil Slaný. Podrabský, který se dostal do hry na konci druhé třetiny, pak dokonce zvládl utěšenou ranou na vzdálenější tyč skóre vyrovnat. Velmi dobře zaplněná hala vytvářející po celé utkání krásnou atmosféru tak zkoprněla. Zdecimovaného soupeře navíc dorazili Kněžour a krátce po oddechovém čase domácích také rozdílovou brankou důrazný Jeřábek. Stummerovo snížení při hře bez brankáře přišlo až příliš pozdě, a tak se Česká Lípa mohla radovat po dvou nečekaných porážkách z nesmírně důležitých tří bodů. Díky němu totiž setrvává na druhém místě tabulky, a s účastí v play-off to začíná vypadat velmi slibně. Ústí nad Labem naopak o setrvání mezi elitní osmičkou bude muset ještě pořádně zabojovat.

Florbal Ústí – FBC BRZDY CZ Česká Lípa 10:11 (3:1, 4:2, 3:8)

Branky: 3. Kühnel, 9. Kužel, 11. Kolstrunk, 25. Kopecký, 26., 43. a 51. Jos. Novák, 34. Šafařovský, 36. Štorek, 60. Stummer – 17. a 31. Motejzík, 22. a 43. Jansa, 43. Mlejnek, 45. a 56. Kněžour, 50. Marhan, 53. Slaný z TS, 55. Podrabský, 58. Jeřábek.
Rozhodčí: Nábělek, Štengl. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 320. Střely na branku: 31:32.

Sestava České Lípy: Mück (41. Chyna) – Slaný, Kněžour, Motejzík, Vnuk, Pastor – Mlejnek, Jirsa, Karel, Jansa, Novák, Matějíček, Hřebřina, Vlček, Podrabský, Jeřábek, Marhan. Trenér: Jiří Stožický.

Ohlasy trenérů:

Marek Vojta (Florbal Ústí): My jsme dnes taky vyhráli. Jestli takto budeme silní a sebevědomí i v ostatních utkáních, tak máme velkou šanci být úspěšní. Je to nás nový odrazový můstek do budoucna. Lípa zápas otočila tradičním stylem a pro naše kluky je to velká zkušenost. Vezmou si z toho jen to pozitivní. Děkujeme super divákům.

Jiří Stožický (FBC BRZDY CZ Česká Lípa): Dneska byli domácí lepší, hráli jsme pouze jednu třetinu a díky velké dávce štěstí jsme skóre otočili. Dneska rozhodně nevyhrál lepší tým.