Dnes je 01. 10. 2024
svátek má Igor

Historie kopané v České Lípě 6 (Přichází Jaroslav Brümmer)

Konec roku 1993 a začátek roku 1994 byl poznamenán velkou aktivitou tehdejšího předsedy FO Petra Slavíka, a s ním i Františka Matějky, v jednání o další budoucnosti fotbalu v České Lípě. Bylo známo, že českolipský podnikatel pan Jaroslav Brümmer je velkým fandou a příznivcem kopané, přičemž se spolu s dalšími partnery v podnikání angažuje ve Spartě Krč, která ale v Praze měla slabé návštěvy.

Proto byla snaha získat pana Brümmera pro spolupráci do České Lípy. Po několika jednáních se začala situace příznivě rýsovat a první výsledky potvrdila valná hromada TJ Vagónka Česká Lípa dne 18. 1. 1994. Předně byla schválena změna názvu jednoty na SK (sportovní klub) Brümmer Česká Lípa. V klubu ukončil činnost oddíl basketbalu a od února 1994 se osamostatnil i oddíl lehké atletiky. A tak v SK Brümmer mimo fotbalu od této doby působil ještě oddíl lyžování a asociace sport pro všechny. Navržené změny názvu a stanov byly zaregistrovány Ministerstvem vnitra ČR dne 22. 2. 1994 a tak následně poté, když nedošlo ke spolupráci se Spartou BB Krč, byla svolána další valná hromada, nyní již nového SK Brümmer Česká Lípa, která jednak zvolila nový pětičlenný výbor ve složení pánové Slavík, Brümmer, Matějka, Kubát a Hradiský, ale zejména došlo k založení společnosti s ručením omezeným 1. FC Brümmer Česká Lípa, kde SK měl třicetiprocentní podíl a byl zastupován panem Františkem Matějkou. Zdá se, že tento krok byl nejvýznamnějším krokem v poválečné historii klubu. A naplnila se, byť se štěstím, i tehdejší slova pana Brümmera, že by chtěl Českou Lípu vidět do dvou let ve II. lize, tedy tam, odkud byla v roce 1987 vyloučena.

Pojďme ale ke sportovní činnosti v divizi, kam Česká Lípa vstupovala se snahou bojovat o čelo tabulky, což se po podzimu podařilo. Úkolem jara, zejména po změnách uvedených výše, byla snaha o dostižení vedoucího celku divize - Děčína. Jarní kádr mužstva byl výrazně posílen, v první chvíli přišlo i dvanáct hráčů druholigové Krče, začal spolupůsobit i trenér Jaroslav Dočkal (působil jen krátce) a nápomocen v práci byl i bývalý československý reprezentant a trenér Ladislav Novák. Mužstvo nakonec doplnili Macek, Krejčík, Vinš, Košík, Ludvík, Kavaleňa, Drahoš a Smetana. Jaro bylo pro náš celek příznivé, do rozhodujícího utkání s Děčínem v pořadí předposledním, jsme nastupovali s bilancí dvanácti vítězství a jedné remizy v Brozanech. Nebýt podzimních domácích proher s Litvínovem (hrálo se v Děčíně pro uzavřené hřiště za pohárovou inzultaci) a Rudnou mohla být situace vyrovnanější. Přesto se na derby s Děčínem, prvním celkem tabulky, připravovala velká fotbalová show. Pan Brümmer zajistil složení hymny klubu, kterou v premiéře před zápasem zazpívala Heidy Janků. Po krásné výhře 2:1, za čtyřtisícové divácké kulisy, nám chyběl jeden bod. Poslední kolo v Děčíně hostili Slovan Varnsdorf, domácí nezaváhali a zvítězili. Nám se nevedlo v Litoměřicích (remiza), a tak postupoval Děčín. Bilance ročníku 1993/94 byla 47 bodů (naposledy vítězství za 2 body), skóre 67:22 a celkově druhé místo dva body za postupujícím Děčínem. Nejlepší střelci ročníku Juríček 10, Šimon 9.

Do dalšího ročníku divize, kde jediným cílem byl postup do české fotbalové ligy, šel 1. FC Brümmer s novým trenérem Františkem Myslivečkem, asistentem byl nadále Pavel Soukup, vedoucím mužstva Václav Trtík a novým masérem Josef Černý. Kádr mužstva v podzimní části byl doplněn zejména o Jana Sanytrníka, dále přišli Martin Šrejl, Igor Soroka a z dorostu talentovaný Radek Benc. Podzim znamenal dobrý nástup a náskok před druhým Rakovníkem před jarními odvetami. Navíc pro jaro bylo mužstvo doplněno o velmi kvalitní hráče, přišli Petr Kirchsbaum a Michal Jiráň. Naši hráli ve velmi náročné B skupině divize, kde o čelo mimo již zmíněného Rakovníka (nakonec postoupil i on ze druhého místa) bojovaly i silné celky Litvínova, Teplic B a Neštěmic. Ze všech pěti divizních skupin získala Česká Lípa v druhém ročníku působení v divizi nejvíce bodů - 79, dala i nejvíce branek - 96 (3,2 za zápas) při 18 obdržených (0,6 na zápas). Nejlepšími střelci byli Jan Sanytrník s 26 a Josef Vinš s 18 góly. Na závěr sezony byla vyhodnocena i nejlepší trojice 1. FC a vítězi se stali Sanytrník, Vinš a Juríček. Lípa se vrátila po dvou letech do ČFL a očekávala své soupeře v ročníku 1995/96.