Českolipský komorní cyklus představí úspěšný Alinde Quintet

Verze pro tisk |

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 25. dubna koncertem se zástupcem mladé interpretační generace. Pozvání na vystoupení do kostela Mistra Jana Husa v České Lípě přijal soubor Alinde Quintet. Toto dechové kvinteto založené mladými českými talentovanými interprety zaměřující se na klasickou hudbu je vítězem řady mezinárodních soutěží. Aktuálně v minulém týdnu získal soubor prestižní třetí místo v nabité mezinárodní konkurenci na soutěži komorní hudby Carla Nielsena v Dánsku. Program českolipského vystoupení souboru nabídne díla Danziho, Nielsena i letos připomínaného Viktora Kalabise, od jehož narození uplynulo 27. února 100 let. Vstupenky na tento koncert je možné zakoupit zde.

„Českolipský komorní cyklus i v letošním roce představí mladé talenty na počátku jejich kariéry, letos se věnujeme dechovému kvintetu Alinde, který patří k výrazným objevům mladé generace interpretů klasické hudby. Alinde Quintet na sebe významným způsobem upozornil na Showcase mladých českých interpretů 2022. Je vítězem mezinárodních soutěží BIMC 2019, ODIN 2020 a OPUS 2021 a pro Českolipský komorní cyklus nabídne projekt složený ze klasických i soudobých děl dechové kvintetní literatury,“ uvedl k vystoupení Martin Prokeš, ředitel pořádajícího spolku ARBOR

Dechový soubor Alinde Quintet založili v roce 2019 v Praze mladí hudebníci, kteří prošli studiem na prestižních univerzitách v Londýně, Bruselu, Lublani, Lyonu, Praze a Brně. Již krátce po svém vzniku soubor získal 1. cenu
v mezinárodní konkurenci dechových kvintet na Bukurešťské mezinárodní hudební soutěži a zanedlouho také 1. cenu v komorní hře na mezinárodní soutěži ODIN a 3. cenu v mezinárodní soutěži komorních souborů OPUS. Své orchestrální zkušenosti v minulosti získávali členové souboru mimo jiné také ve věhlasných mládežnických orchestrech, jako je Gustav Mahler Jugendorchester a European Union Youth Orchestra. V současnosti interpreti Alinde Quintetu zastávají vedoucí pozice v předních českých i zahraničních orchestrech. Kromě Orchestru Národního divadla, Filharmonie Brno, Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK nebo Mnichovských symfoniků působí zároveň
v České filharmonii, Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a v PKF –Prague Philharmonia. Jako sólisté získali ocenění v mnoha mezinárodních i národních soutěžích. Soubor zazářil i v rámci projektu Showcase mladých českých interpretů 2022 pod patronátem hornisty Radka Baboráka a úspěšně vystupuje například s renomovaným basistou Adamem Plachetkou.

Program druhého zastavení cyklu návštěvníkům představí Dechový kvintet g moll německého skladatele s italskými kořeny Franze Danziho, který se pohybuje na pomezí klasicismu a rodícího se romantismu. Dále program nabídne hudbu výrazné osobnosti české kompozice 20. století Viktora Kalabise, jehož Divertimento pro dechové nástroje v sobě ukrývají niternější výpovědi a širší emoční paletu. Na závěr zazní ukázka z díla dánského komponisty Carla Nielsena, a to impresionisticky laděný Dechový kvintet, op. 43.

Šestý Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v úterý 16. května vystoupením souboru Concerto Aventino uměleckého vedoucího a flétnisty Jakuba Kydlíčka. V kostele Mistra Jana Husa soubor uvede díla Bacha a Corelliho v kontrastu s méně často uváděnými díly Manciniho, Hasseho či Kapsbergera.
 
Více informací a možnost zajistit si vstupenky na koncerty Českolipského komorního cyklu jsou k dispozici zde. Festivalová pokladna v Žižkově ulici č. 528/6 v České Lípě je otevřena každé pondělí a středu od 15 do 17 hodin.

Nahoru