ZUŠ sbližuje - pořádá akci pro žáky různých národností

Verze pro tisk |

"ZUŠ sbližuje" - pod tímto názvem uvádí Základní umělecká škola Česká Lípa ve čtvrtek 21. října 2021 komponovanou edukativně inkluzivní kulturní akci pro žáky (cizince i české), jejich rodiče a veřejnost. Součástí bude celodenní houslový workshop, koncert a výstava děl žáků výtvarného oboru od 17 hodin. Akce je pořádána v rámci projektu „Integrace cizinců ve městě Česká Lípa v roce 2021“ za finanční podpory MV ČR a města Česká Lípa, do kterého se ZUŠ, kterou navštěvuje stále více žáků cizích národností, zapojila uspořádáním kulturní akce, která napomůže odstranit jazykovou bariéru a adaptační problémy žáků cizinců prostřednictvím umění.

V dopoledních hodinách bude probíhat houslový workshop pro žáky a studenty ZUŠ s houslistkou Martinou Bačovou, která patří mezi přední české umělce své generace. Její sólové koncerty jsou ceněny odbornou kritikou i publikem, které dovede upoutat expresivním, dynamickým a vášnivým hudebním projevem. Vystupuje na festivalech, jako jsou Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Mahlerova Jihlava, Festival de Nancy, St. Gellert festival, aj. Sólově vystupuje s většinou tuzemských symfonických a komorních orchestrů. Intenzivně se také v rámci svého hudebního působení věnuje pedagogické činnosti, která je nedílnou součástí jejího hudebního působení, např. v ZUŠ Česká Lípa.

Koncert „ZUŠ sbližuje“ začíná v 17 hodin na Velkém sále ZUŠ za přítomnosti známé moderátorky Frekvence 1 Lucie Sinkové a překladatelky do mongolštiny paní Bolormaa Ochirbat, neboť většina žáků zapojených do projektu spolu s českými žáky jsou mongolské národnosti. Na společném představení vystoupí účastníci houslového workshopu, žáci a studenti hudebního, literárně-dramatického i tanečního oboru. Těšit se můžete nejen na sólová čísla, ale i na Komorní symfonický orchestr s dirigentem Pavlem Hricem, Dětský pěvecký sbor Korálky či na Jazzovou Farmu pod vedením p. uč. Aleše Jungmana.

Samotný závěr této originální inkluzivní akce bude patřit žákům a studentům výtvarného oboru napříč ateliéry na vernisáži výstavy jejich děl následně po koncertu ve Foyer ZUŠ, na které opět bude přítomna paní překladatelka. Během konání bude mezi rodiče a zájemce distribuován informační dvojjazyčný leták s body o výuce, možnostech a řešení možných problémů, který přiblíží rodičům způsoby výuky, požadavky na studium, možnost účasti jejich dětí na kulturních akcích školy a začlenění do naší společnosti i přes jazykové a kulturní rozdíly.

Vstup na akci je zdarma. Dle vládních nařízení prosíme s sebou respirátor a doklad o testování, očkování či prodělání nemoci, příp. budou na místě k dispozici samotesty. Českolipská ZUŠ děkuje za pochopení a těší se na všechny své příznivce.

alt
Nahoru