ZUŠ zve na 37. setkání s Jazzovou farmou

Verze pro tisk |

Jazzová Farma ZUŠ Česká Lípa má vlastní projekt s názvem „Večery s Jazzovou Farmou“. Jedná se o pravidelné koncerty konající se ve dvouměsíčních intervalech, kde spolu s Jazzovou Farmou vystupují hosté, většinou jazzové a taneční orchestry nebo tělesa hrající podobný žánr ze ZUŠ Libereckého, Ústeckého a Středočeského kraje. Na svůj zářijový Večer s Jazzovou Farmou (vol. 37) si Jazzová Farma tradičně pozvala dva českolipské bandy - Swingband Zdeňka Hůly a Big Band CL.

Jazzová Farma
Vznikla v roce 2006 v Základní umělecké škole Česká Lípa. Cílem orchestru pod vedením dirigenta a trumpetisty Aleše Jungmana je především motivovat začínající muzikanty, rozšířit jim hudební obzor a umožnit jim získat co nejvíce praktických zkušeností.
„Co se týče repertoáru, snažíme se obsáhnout všechny hudební styly, které lze v tomto složení hrát. Každoročně se účastníme akcí na Českolipsku jako je Majáles, Městské slavnosti, Muzejní noc, hudebního festivalu Všudybud a Mezinárodního festivalu Lípa Musica, projektu Má to smysl, díky němuž jsme vystoupili společně s klavíristou Petrem Maláskem, zpěvákem Danem Bártou, klarinetistou Milanem Řeřichou, hornistou Radkem Baborákem a jeho úžasnými kolegy: Martina Bačová - housle, Hana Baboráková - violoncello, Karel Untermüller - viola. Předloni se mistrovské kurzy a koncert Má to smysl uskutečnil s houslovým virtuosem Josefem Špačkem, a pokud koronavirová situace dovolí, letos v listopadu se setkáme nejen opět s Josefem Špačkem, ale i s výtečným klavíristou Miroslavem Sekerou.“

Swingband Zdeňka Hůly
„Historie swingbandu se začala psát již před několika desetiletími, kdy naši nejstarší členové ještě navštěvovali ZUŠ Česká Lípa. Právě tam byl z tehdejších žáků sestaven dechový orchestr, který byl veden učitelem, kapelníkem, aranžérem, a dá se říci, že později až místní legendou swingové hudby, panem Zdeňkem Hůlou.
V repertoáru tehdy figurovaly nejen jazzové či swingové kousky, ale mimo jiné také klasická česká dechovka. Některé ze skladeb aranžoval sám pan Hůla, a tyto aranže můžete na našich koncertech slyšet dodnes. Vedení kapely přebrala po odchodu pana Hůly naše kapelnice Iveta, která Swingband vede dodnes. Dnešní složení je oproti tomu původnímu samozřejmě trochu pozměněné, ale naše původní jádro zůstává. Dnes je z nás banda hudebních nadšenců - amatérů, které hudba jednoduše baví, a radost z hudby především rádi předáváme dál. Přestože si říkáme Swingband, můžete od nás kromě swingu slyšet jazz, pop, hudbu latinskoamerickou či hudbu hodící se i ke standardním tancům.“

Big Band CL
„Big Band CL je českolipský swingový, jazzový a dnes již i funky jazzový orchestr založený Josefem Nečasem v České Lípě roku 1987. Posledních několik let je vedoucí big bandu saxofonista a samozvaný dirigent Josef Pelz.
Big Band CL válcuje světová podia svým vytříbeným hudebním stylem, brilantní nástrojovou technikou a geniální choreografií, kterou je nejčastěji vidět v mimice překvapených obličejů, kdy jim band lídr ukáže nástup jindy, než ho čekali.
O nadčasovosti kapely svědčí mimo jiné fakt, že téměř od začátku své existence v zákulisí hojně využívá dezinfekčních prostředků dávno předtím, než si společnost uvědomila, že je to potřeba nařídit plošně. Po letitém experimentování s dezinfekčními prostředky se Big Bandu CL podařilo prokázat, že na čistotě tónu a choreografii nástupu kapely se dezinfekce projevuje vyloženě pozitivně! Bohužel, než si kapela stihla uvědomit, jak významný objev učinila, patentovala si ho vláda ČR.
Kapela se tedy nestala finančně nezávislou, ale těžce závislou... Závislou na svých posluchačích a fanoušcích, pro které hraje vždy s velkým srdcem a radostí! To je Big Band CL.“

Tyto úžasné českolipské bandy uslyšíte osobně ve čtvrtek 23. 9. 2021 v 18 hodin ve Velkém sálu ZUŠ Česká Lípa, vstup zdarma. S sebou prosíme respirátor a potvrzení testu či certifikát o očkování či doklad o prodělání nemoci, příp. u vstupu budou v omezeném množství k dostání samotesty, děkujeme za pochopení.


 

Nahoru