Hrad Lipý a Centrum textilního tisku se pozvolna otevírají

Verze pro tisk |

Po dlouhých měsících uzávěry se pro památky a muzea v minulých dnech konečně rozsvítilo pomyslné světýlko na konci tunelu. Sice za přísných hygienických podmínek a restrikcí, ale mohou otevřít.

Na začátek cesty k normálnímu provozu se ve středu vydá i českolipský hrad Lipý a Centrum textilního tisku, 5. května se v omezeném režimu otevře pro veřejnost. „Zatím bohužel nemůžeme vzhledem k protiepidemickým nařízením otevřít v režimu, na který jsou naši návštěvníci zvyklí, ale po dlouhé době uzavření vítáme možnost otevření za jakýchkoliv podmínek,“ hodnotí současný stav ředitelka Kultury Česká Lípa, Tereza Vraná a doplňuje změny, které na návštěvníky oproti normálu čekají. „Přístupné bude pouze Centrum textilního tisku a hradní nádvoří, oboje v rámci individuálních prohlídek, na něž budou lidé vyrážet s výkladem na papíře.“

Vstupenky budou ke koupi standardně na pokladně Centra textilního tisku, vzhledem ke zkrácené prohlídce za poloviční cenu. Ke vstupence návštěvník dostane u pokladny papírového průvodce. Malé změny doznala i otevírací doba, nově ST – NE, 9 – 12 a 13 – 17 hodin. Ovšem i na samostatnou prohlídku lze vyrazit jen v přesně stanovených časech, konkrétně na hradní nádvoří každou celou hodinu, do CTT vždy v půl. Omezená zůstává i kapacita osob, které se v jednu chvíli smí v expozici nacházet. U nádvoří hradu je to patnáct osob, v Centru textilního tisku může být jednu chvíli osob maximálně šest. Pro zájemce o prohlídku platí samozřejmě i povinnost dodržovat všechna hygienická nařízení jako jsou dvoumetrové rozestupy, dezinfekce rukou při vstupu i povinnost mít nasazený FFP 2 respirátor nebo nanoroušku.

„Doufáme, že i přes všechna nařízení k nám nějací návštěvníci dorazí. V krásných jarních dnech je návštěva nádvoří hradu Lipý velice příjemná a také absence po návštěvách památek je u příznivců historie a výletů určitě veliká. Cesta k normálnímu návštěvnickému režimu ještě chvíli potrvá, ale jsem ráda, že se po té cestě konečně můžeme vydat,“dodává závěrem Tereza Vraná. Detailní informace se návštěvníci dozví přímo na místě u pokladny.

Nahoru