Kultura Česká Lípa přinese divákům kulturní akce domů

Verze pro tisk |

Živá kultura je už několikátý měsíc zcela zastavena. Muzea a galerie zejí prázdnotou a po podiích koncertních sálů či jevištích divadel se místo zpěváků a herců procházejí řemeslníci a údržbáři. Řada kulturních institucí totiž využila zcela logicky toto období k větším opravám a údržbářským pracím.

Podobně to učinila i příspěvková organizace Kultura Česká Lípa. „Úprava techniky v KD Crystal pro divadelní využití, výmalba Centra textilního tisku, generální úklid expozice hradu Lipý,“ vyjmenovává několik položek z dlouhého výčtu ředitelka Kultury Česká Lípa, Tereza Vraná a dokládá tak, že i přes absenci kulturních pořadů se stále pilně pracuje.

Nyní však se zdají být všechny větší údržbářské práce hotové a organizace se tak pustila do přípravy online akcí, které ze svých prostor zprostředkuje divákům pomocí Facebooku. „Na únor jsme připravili čtyři akce a snažili jsme se rovnoměrně zastoupit hudbu, divadlo i přednášky a klasické prohlídky s výkladem historie, takže by si měl každý přijít na své. Zároveň jsme vsadili hlavně na spolupráci s místními umělci, kteří mohou prostřednictvím nás opět oslovit své českolipské publikum,“ doplňuje ředitelka organizace. A na co, že se tedy mohou příznivci kultury těšit?

Vše odstartuje v pondělí 15. února, kdy od 13 hodin proběhne další díl živě vysílané online prohlídky. Tentokrát diváky zavede do Centra textilního tisku. O dva dny později bude odvysíláno divadelní představení Tanga pro Ježíška, komorní hořká komedie v režii Václava Klapky, v podání českolipského Divadelního klubu Jirásek. O svém uskutečněném snu, třítýdenní cestě po USA, povypráví v přednášce s názvem AMERICKÝ SEN – Cesta za mé vlastní hranice, handicapovaný cestovatel Jakub Greschl, a to 25. února od 19 hodin. Ideální párty pro sobotní večer pak bude dva dny poté koncert českolipské skupiny Big Balls, která se představí se svým multižánrovým repertoárem.

Prohlídka Centra textilního tisku bude vysílaná živě, všechny ostatní akce budou pak předtočené vždy se zhruba týdenním předstihem před odvysíláním. „Pořady se s výjimkou prohlídek budou natáčet dopředu, ovšem neznamená to, že bychom pouštěli nějaké staré záznamy. Vše bude předtočeno jen s takovým předstihem, který je potřebný, aby se do data vysílání stihly všechny postprodukční práce. Všechny záznamy také vznikají v naší produkci a v našich prostorách,“ přibližuje Tereza Vraná. Divadelní představení a cestovatelská přednáška budou natáčeny v prostorách Centra textilního tisku, koncert Big Balls pak v KD Crystal.

Jak již bylo řečeno všechny pořady budou ke zhlédnutí na facebookovém profilu Kultura Česká Lípa, příspěvková organizace, a to i po datu premiérového vysílání. Na webu www.cl-kultura.czpak bude možné si za 30,- Kč zakoupit dobrovolnou symbolickou e-vstupenku a přispět tak pořadateli na pokrytí provozních nákladů.

„Realizace online akcí je pro nás výzva zkusit něco nového s čím, díky našemu zaměření na živou kulturu, zatím nemáme moc zkušeností. Jako všichni lidé v kulturní branži ale máme potřebu i v současné situaci něco tvořit a hlavně být v kontaktu se svými diváky. To je náš hnací motor a důvod, proč tuto výzvu rádi přijímáme,“doplňuje závěrem ředitelka. Pravidelný online program připravuje organizace i pro následující měsíce, do doby než budou povoleny kulturní akce s diváky. V březnu tak bude uvedena například oblíbená talk show Milana Doležala a na své si přijdou i děti, připravena pro ně bude pohádka.

alt
Nahoru