20. Lípa Musica vrcholí narozeninovým koncertem Jiřího Suchého

Verze pro tisk |

20. ročník MHF Lípa Musica vyvrcholí na státní svátek 28. října v tradiční lokalitě – Městském divadle v Novém Boru. Na programu je výjimečný narozeninový koncert, který je poctou mimořádné osobnosti české kultury – Jiřímu Suchému. Ten 1. října letošního roku oslavil 90. narozeniny a při této příležitosti se společně s Jitkou Molavcovou a za doprovodu Orchestru divadla Semafor řízeného Jiřím J. N. Svobodou představí na slavnostním narozeninovém koncertu i v rámci jubilejního ročníku festivalu. Na programu zazní „nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ z dílny Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra, ale i Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Vstupenky na závěrečný koncert 20. ročníku festivalu jsou již zcela vyprodány.

„Když mi bylo dvaapadesát, říkal jsem si, že v šedesáti skončím“, říká Jiří Suchý a pokračuje: „Později jsem si říkal v sedmdesáti, pak v osmdesáti. A dneska si říkám: Nevím, kdy skončím, a jsem strašně zvědavej, kam to až dotáhnu,“.

Poslední letošní festivalová zastávka vzdá hold legendární renesanční osobnosti české kultury – Jiřímu Suchému, který 1. října 2021 slaví 90. narozeniny. Suchého osobnost netřeba představovat, prostřednictvím svého dvaašedesátiletého divadla Semafor, stovek písní a všech svých nejrozličnějších uměleckých aktivit zasáhl do života několika generací těch, kdo u nás poslouchají písně, chodí do divadla, mají rádi poezii či výtvarno. A tak těžko může být větší pocty, než že právě tato šarmantní a nezdolná osobnost, jež je se svým nezaměnitelným „suchým“ a chytrým humorem pevným majákem české kultury, vystoupí na závěr festivalových narozeninových oslav a společně s Jitkou Molavcovou za doprovodu divadelního orchestru pod vedením Jiřího J. N. Svobody zazpívají nejznámější, ale i pozapomenuté semaforské písničky.

V roce 2019 Karel Hvížďala ve zkratce výstižně vyjádřil význam Jiřího Suchého pro českou společnost: „V druhé půlce padesátých let představoval pro mou generaci Jiří Suchý událost v jazyce, dezerci z okupované řeči, oživil pódia vyzývavě nepatetickým, svobodným a nespoutaným výronem hravosti a frivolnosti, která překračovala všechny hranice tehdy totálně ideologizovaného veřejného prostoru, který ovládal dřevěný jazyk. Suchého poetika byla nezaměnitelná, texty nemusel ani podepisovat a skoro každý je hned poznal.“

Jitka Molavcová k Jiřímu Suchému dodává: „Jiří Suchý před lety napsal, že láska vrásky vždycky nadělá a obarví vlásky do běla… Ale kdy a z jakých důvodů k jejich proměně u nás dvou došlo, jsem nezaznamenala. Nebyl čas. Nevím ani, jak se promění v dalších letech. Vyjadřuji se tak odvážně k budoucnosti, protože on v ní bude. Navzdory přírodním zákonům, navzdory všem a všemu. On do ní totiž patří.“

20. ročník MHF Lípa Musica definitivně uzavře tradiční epilog ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa Má to smysl! Ten v letošní roce zaštítí houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera. Společně s žáky ZUŠ se na jednom pódiu představí v pátek 19. listopadu v KD Crystal v České Lípě. Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalové pokladně i online na www.lipamusica.cz. 

 

alt
alt
alt
alt
Nahoru