MHF Lípa Musica 2023: nejen klavír všemi smysly

Verze pro tisk |

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se v letošním roce uskuteční již po dvaadvacáté. Od 30. června do 21. října nabídne 19 koncertů a doprovodných programů na 12 rozličných lokalitách v Libereckém a Ústeckém kraji i přilehlých regionech včetně saského pohraničí. Pro návštěvníky je letos připraven pestrý program, kterému vévodí téma klavírní hudby, jelikož uměleckou garantkou bude v letošním roce první dáma českého klavíru, Jitka Čechová. Lípa Musica nabídne komorní i symfonické koncerty, ale také přesahy do světa jazzu, filmové hudby nebo tance.

Festival odstartuje prolog v předvečer prázdnin na tradičním a velmi oblíbeném místě, v kostele zastřešeném nebeskou klenbou, který je součástí hradu Oybin. Tam zazní klasické i filmové melodie v podání žesťového souboru Czech Brass. Vlastní koncertní řada se naplno otevře s prvním školním dnem v Liberci. Na slavnostním zahajovacím koncertu a současně Koncertu pro Liberecký kraj v duchu hlavní letošní tematické linky vystoupí současný nejúspěšnější český klavírista v zahraničí Lukáš Vondráček za doprovodu Symfonického orchestru hl města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera a zazní díla Rachmaninova a Dvořáka. Jitka Čechová rozezní klavír za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, ale i sólově v koncertním sále při klavírní manufaktuře C. Bechstein v příhraničním Seifhennersdorfu. Navíc bude pracovat i s talentovanými žáky českolipské ZUŠ v rámci projektu Má to smysl. Perličkou bude písňový recitál, který připravila ve spolupráci s ředitelem festivalu, tenoristou Martinem Prokešem.

Lípa Musica však nabídne i tradiční koncert při svíčkách v Zahrádkách se souborem Collegium Marianum nebo vystoupení světově oceňovaného souboru Janoska Ensemble, který je držitelem několika zlatých desek prestižního labelu Deutsche Grammophon, a který svým svěžím crossoverovým přístupem nadchl festivalové hosty již před lety v Novém Boru. Letos bude mít tu čest vystoupit v rámci otevíracího víkendu českolipského Jiráskova divadla po rekonstrukci. Populárním lákadlem bude večer ve znamení argentinského tanga, který se uskuteční kině Hvězda v Kamenickém Šenově za účasti souboru Escualo Quintet a tanečního dua Tangonexion.

Pestrou koncertní paletu doplňují jména významných zahraničních i českých interpretů, jako je světově respektovaný kontratenorista Andreas Scholl, který vystoupí na závěrečném koncertu s Czech Ensemble Baroque, soubor Anima Shirvani věnující se dialogu mezi evropskou a perskou hudbou, mezzosopranistka Lucile Richardot, která vystoupí s výjimečným Collegiem 1704, duo Davidů Orlowského a Bergmüllera, jež překvapuje spojením klarinetu a loutny v dialogu staré a soudobé hudby, americký loutnista a zpěvák Joel Frederiksen, který složí poctu Leonardu Cohenovi, nebo jeden z nejvýraznějších cembalistů světa Mahan Esfahani, jenž nabídne svůj pohled na ikonické Goldbergovy variace. 

Navíc si Lípa Musica připravila opravdový bonbonek pro jaro příštího roku. 9. března 2024 totiž na mimořádném Koncertu pro Liberecký kraj v Divadle F. X. Šaldy v Liberci představí americkou operní superstar 21. století Joyce DiDonato a její cenou Grammy ověnčeným projekt Songplay, který nabízí svůdný i hravý dialog klasických písní a jazzu. Jediné provedení v České republice bude unikátní událostí sezóny!

Chcete-li se hlouběji seznámit s letošním programem, zde si můžete pustit video představení 22. ročníku festivalu, které přibližuje aktuální koncertní nabídkou ve video ukázkách.

Vstupenky na všechny koncerty bude možné zakoupit on-line nebo ve festivalové kanceláři v Žižkově ulici č.p. 528/6 v České Lípě od 2. května 2023. Více informací najdete na www.lipamusica.cz, kde je možné si stáhnout i programovou brožuru letošního ročníku.

Hlavními partnery festivalu je skupina ČEZ, Pivovar Cvikov a Ještědská stavební společnost

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru