Předposlední koncerty Lípy Musicy v Žitavě a Teplicích

Verze pro tisk |

20. ročník MHF Lípa Musica se pomalu chýlí ke svému závěru. Předposlední koncerty, které jsou na programu tento týden, festivalové návštěvníky zavedou do saské Žitavy a do lázeňských Teplic, kde se festival poprvé představí v Zahradním a plesovém domě. Na programu je vystoupení jednoho z našich nejlepších klavíristů současné generace – Iva Kahánka, který se společně s klarinetistou Irvinem Venyšem představí v česko-německém programu v pátek 15. října v sále žitavské radnice. V sobotu 16. října se v Teplicích uzavře působení uměleckého garanta Pavel Haas Quartet, které se v letošním roce poprvé na festivalovém podium představí sólově, a to s programem složeným z ikonických děl české kvartetní literatury. Vstupenky na teplický koncert jsou ještě v prodeji v síti Ticketportal a v pokladně teplického Domu kultury.

Do královského města Žitavy se festivaloví návštěvníci mohou vypravit za jednou z nejpopulárnějších klavírních osobností české provenience. Nebude jí nikdo menší než vynikající klavírista Ivo Kahánek, který si coby interpret nevšední emocionální síly a hloubky získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a svoji poklonu mu složil i Sir Simon Rattle, toho času šéfdirigent nejlepšího světového orchestru, Berlínských filharmoniků. Prestižními světovými cenami ověnčený Kahánek si ke spolupráci přizval úspěšného mladého klarinetistu Irvina Venyše, jenž je rovněž a právem řazen k nejvýraznějším umělcům mladé české generace. Obratně se pohybuje ve všech vodách klarinetní literatury napříč všemi epochami a žánry a s úspěchem brázdí světová pódia, která ostatně oba hráče svedla i do společného dua. Čím lepším se na saské půdě prezentovat než prvotřídním výkvětem české komorní interpretační špičky, která je stále jedním z nejprestižnějších vývozních artiklů naší země, a to navíc v poetickém dialogu české a německé hudby.

„S Irvinem jsme blízkými přáteli už od školy. Myslím, že sdílíme mnoho společných hodnot a při společném koncertování pociťuju určitou uměleckou chemii, kterou člověk nemá s každým. Vzhledem k tomu, že jsme spolu již dlouho vystoupit nemohli, vzal jsem nabídku z Lípy Musicy jako skvělou příležitost si to zase společně užít a zároveň představit festivalovému publiku tohoto výjimečného muzikanta,“ uvádí k žitavskému vystoupení Ivo Kahánek a dodává: „Návštěvníci se mohou těšit na česko-německý hudební dialog. Z německého prostředí jsme vybrali díla Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse, z toho českého stálice Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Zejména v „české“ části koncertu však nebude nouze o, řekněme, hudební překvapení. Mám na mysli zejména výběr z Dvořákových Poetických nálad pro klavír, což jsou skladby velmi krásné ale ne příliš často hrané, nebo Janáčkovu původně houslovou Sonátu v transkripci pro klarinet a klavír. Tu, pokud vím, od nikoho jiného, než od Irvina Venyše v této verzi neuslyšíte.“

Smetana, Dvořák, Janáček a Pavel Haas Quartet, to je nabídka třetího letošního a současně prvního sólového vystoupení uměleckého garanta festivalu, který bývá označován jako jeden z nejvíce vzrušujících komorních souborů dneška. A v kontextu ryze českého programu je právě toto hodnocení snad nejpřiléhavějším. U kanonických děl české kvartetní literatury se leckdy posluchač setká s uměřeně konzervativní interpretací. To však ku prospěchu věci není případem Pavel Haas Quartetu, který razí dravý interpretační proud a nabízí svěží a objektivní pohled na ikonické kusy bez unylého patosu. Živelnost a sebevědomá přesvědčivost na pevném virtuózním základě jsou prostě vzrušující, ba strhující a právem vynesly Pavel Haas Quartet na světovou kvartetní špičku, kde zejména v tomto repertoáru prostě nemá konkurenci. Ryzí a vzrušující svátek české hudby se uskuteční v sobotu 16. října. Coby poslední letošní střípek do koncertní mozaiky zasazené do ústeckého regionu návštěvníky navíc v premiéře vezme do lázeňsky šviháckého Zahradního a plesového domu, klasicistní perly vsazené do zámeckého parku, jež dodnes dýchá atmosférou starých časů, kdy v lázních pobýval Beethoven, Goethe či významní evropští státníci… Koncert se koná za laskavé podpory Ústeckého kraje v rámci programu Rodinné stříbro a Statutárního města Teplice.

„Naše poslední, třetí festivalové zastavení spočine ve světě hudby Smetany, Dvořáka a Janáčka, autorů, jež psali historii nejen české, ale i světové kvartetní literatury. Zazní druhý smyčcový kvartet Bedřicha Smetany, první kvartet Leoše Janáčka „Kreuzerova sonáta“ a slavný „Americký“ kvartet Antonína Dvořáka. Když se nás zeptáte, co tato tři díla spojuje, tak všechna totálně předběhla svou dobu. Smetana posunul kvartetem d moll romantismus do dalšího století, Janáček novátorsky zpracoval téma žárlivosti, lásky, vraždy, smíření i odcházení z tohoto světa. A Dvořák? Jednoduše dokonalá skladba, kterou nelze než milovat!“, uvádí ke svému poslednímu letošnímu vystoupení Pavel Haas Quartet.

Zbývající vstupenky jsou v prodeji již pouze na vystoupení Pavel Haas Quarteta v Teplicích, a to mimořádně v prodejní síti Ticketportal, v pokladně Domu kultury v Teplicích či online.
www.lipamusica.cz
 

alt
alt
alt
Nahoru