Předprodej na zahajovací koncert příští Lípy Musicy zahájen!

Verze pro tisk |

20. ročník MHF Lípa Musica se definitivně a s úspěchem uzavřel v pátek 19. listopadu tradičním společným projektem se ZUŠ Česká Lípa. Již dnes však začíná předprodej na zahajovací koncert příštího 21. ročníku festivalu. Ten se coby šestý Koncert pro Liberecký kraj uskuteční v úterý 23. srpna 2022 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Na programu je operní galakoncert vynikající české sopranistky Kateřiny Kněžíkové, kterou v ukázkách z oper Mozarta, Donizettiho, Gounoda a Čajkovského doprovodí přední orchestr PKF–Prague Philharmonia za řízení úspěšného dirigenta Roberta Jindry. Renomovaná pěvkyně Kateřina Kněžíková navíc představí jednoho z talentů mladé generace tenoristu Daniela Matouška, který oplývá pozoruhodným hlasem a již září na předních operních scénách. Vstupenky na tento galakoncert jsou v cenových kategoriích od 600 do 1.400 Kč v prodeji ve festivalové pokladně a online na www.lipamusica.czKoncert se uskuteční za laskavé podpory Libereckého kraje a další exkluzivních partnerů.

„Ačkoli jsme původně uvažovali, že příští ročník zahájíme nezvykle a velkolepě pod širým nebem na náměstí před libereckou radnicí ve stylu letních operních galavečerů, rozhodli jsme se nakonec z technických důvodů zůstat v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V podání skvělé české sopranistky Kateřiny Kněžíkové – Plachetkové, která s úspěchem brázdí světové scény, ale na Lípě Musice se doposud nepředstavila, zazní krásná čísla z klenotů světové operní literatury. Kateřina Kněžíková si navíc ke spolupráci vybrala svého mladého kolegu, úspěšného tenoristu Daniela Matouška, jenž je velkým příslibem pro českou operní scénu. Pěvce doprovodí PKF–Prague Philharmonia pod vedením vynikajícího dirigenta Roberta Jindry, jenž je velmi dobře etablovaný na evropských operních scénách a spolupracoval s řadou hvězdných pěvců,“ upřesňuje Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica.

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace, která se vedle opery stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Věnuje se interpretaci barokních a klasicistních děl, operám 19. století i soudobé hudbě. Stěžejním repertoárem jsou díla A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a písňová literatura. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Julietta aneb Snář (B. Martinů) na prknech Národního divadla moravskoslezského. Její angažmá zahrnují nejen členství v Opeře Národního divadla v Praze, ale také celou řadu mimopražských divadel a zahraničních scén. Publiku se představila na řadě festivalů u nás i v zahraničí, v roce 2021 s úspěchem ztvárnila hlavní roli Káťi Kabanové ve stejnojmenné opeře L. Janáčka na prestižním festivalu Glyndebourne Opera Festival. Má za sebou spolupráci s předními orchestrálními tělesy (BBC Symphony orchestra, Bamberger Symphoniker, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, Rotterdam Philharmonisch Orchest, Mahler Chamber Orchestra, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia atd.) a celou plejádou skvělých dirigentů (J. Bělohlávek, S. Baudo, P. Domingo, A. Fisch, M. Honeck, J. Hrůša, V. Luks, T. Netopil, J. Nelson, R. Ticciati, E. Villaume). Na svém kontě má řadu úspěšných nahrávek, letos vydala u Supraphonu své první profilové CD pod názvem „Phidylé“, které bylo označeno jako „Editor´s Choice“ a „The Best Classical Albums of 2021“ v časopisu Gramophone.

Daniel Matoušek pochází z Ústí nad Labem. Je absolventem mistrovských kurzů „EMA masterclass“ (Evropské hudební akademie) pod vedením dirigenta Wolfganga Scheidta a mistrovských kurzů Carangelo Belcanto Academy masterclass v Cornudě (IT). Studijně spolupracoval s dalšími významnými pěvci včetně Kateřiny Kněžíkové. Na svém kontě má úspěšné spolupráce s českými operními scénami v Ústí nad Labem, Liberci, Plzni, Olomouci, Brně i pražském Národním divadle. Hostoval také v Německu a zúčastnil se festivalu iSING v Číně, kde byl vybrán z 2500 zpěváků z celého světa a se světovými dirigenty a korepetitory připravil 2 představení, 6 koncertů a 2 televizní natáčení. Na svém kontě má i širší nominaci na Cenu Thálie v roce 2019.

Program slavnostního zahajovacího koncertu slibuje exkurz do světa světové opery – zazní ukázky z Mozartovy opery Cosí fan tutte, Donizettiho Roberta Devereaux, Čajkovského Evžena Oněgina nebo Gounodových Romea a Julie. Pěvce doprovodí jeden z předních českých orchestrů, který je specialistou v oblasti operních galakoncertů, PKF–Prague Philharmonia a poprvé se na festivalu také představí dirigent Robert Jindra. Ten má na svém kontě výrazné inscenace Národního divadla v Praze a Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě, operních scénách v Düsseldorfu/Duisburgu, Essenu, Bratislavě, Košicích, ale i v Liberci. Na svém kontě má také řadu symfonických úspěchů s předním evropskými tělesy a spolupráci s řadou hvězdných sólistů, jako Olga Peretyatko, Eva-Maria Westbroek, Elena Maximova, Nadine Secunde, Eva Urbanová, Maida Hundeling, Jana Kurucova, Adriana Kučerová, Gustavo Porta, Adam Plachetka, Ferruccio Furlanetto, Tomasz Konieczny, Frank van Aken, Peter Mikuláš, Roberto Saccà, Arnold Bezuyen, Pavol Breslik, Pavel Černoch, Štefan Margita, Štefan Kocán, Jiří Vodička, Marek Kozák, Lukáš Vondráček ad. Od sezóny 2022/23 se Robert Jindra ujme postu hudebního ředitele pražského Národního divadla.

Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně nebo online na www.lipamusica.cz. Další předprodejní místa v Liberci budou přidána v nejbližší době.


 

alt
alt
alt
alt
Nahoru