Dvě sobotní vernisáže v českolipském muzeu

Verze pro tisk |

V sobotu 10. září 2016 se uskuteční v galerii Vlastivědného muzea v České Lípě vernisáž dvou výstav.

Slavnostní zahájení proběhne v 15 hodin v rámci DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ (EHD), kterých se českolipské muzeum pravidelně účastní. EHD rozšiřují a zvyšují všeobecné povědomí o našem kulturním dědictví. Pro širokou veřejnost zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov a objektů. Kulturní instituce během EHD nabízejí návštěvníkům nejen vstup zdarma, ale také nejrůznější kulturní programy. V České Lípě to budou výstavy obrazů a fotografií.

Prvním autorem je Zdeněk Šulc, který se do Galerie Jídelna vrací se svým dílem po třech letech. Malbě a kresbě se věnuje 35 let. Žije a pracuje na Dobřeni a na Mělníku. Od roku 1984 je členem výtvarné skupiny SKOBA, která působí právě v mělnickém regionu. Na počátku autorovi tvorby stála mělnická zámecká galerie a uhranutí díly největších mistrů českého baroka Karla Škréty, F. X. Lišky, L. M. Wilmanna a P. Brandla. Dalším impulzem k rozvoji výtvarného myšlení byla Zdeňku Šulcovi krajina Českého středohoří, Kokořínska a Lužických hor, jejichž geologická mnohotvárnost se odráží v mnohotvárnosti jeho děl. Je mu také blízká kresba, kterou emotivně vyjadřuje charakter motivu. V malbě vždy ctí materiál barevných past, motiv se zdá mnohdy podružný, v malbě se rozpouští, mizí a opět vzlíná k povrchu. Typická je tlumená barevnost, dávající malbám charakter tajemna.

V chodbě galerie se vám představí Lužické hory tak, jak je vidí fotograf z Nového Boru Vlastimil Andrš. K fotografování přírody se dostal před devíti lety a za tuto poměrně krátkou dobu se vypracoval natolik, že se v loňském roce stal členem Klubu fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě. Své snímky pořizuje především v Lužických horách, které mu jsou nejbližší. O své zálibě říká: „Zvířata, květiny a lesy patří k životnímu společenství přírody. To je harmonie, kterou musí člověk chránit a udržovat. Fotografování zvěře není jednoduché. Vyžaduje znalosti, trpělivost a tvůrčí oko fotografa.“

Obě výstavy můžete zhlédnout v galerii českolipského muzea do 23. října 2016. 

alt
alt
alt
Nahoru