Vzpomínka na obránce hranic z roku 1938 v Dolní Světlé

Verze pro tisk |

V sobotu 25. září 2021 pořádá Jednota Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi již tradiční vzpomínku na příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu, kteří v roce 1938 bránili hranice naší republiky. Každoroční vzpomínky se účastní mimo jiné zástupci Parlamentu ČR, zástupci státní správy i místní samosprávy, váleční veteráni a také rodinní příslušníci strážců našich hranic z roku 1938.

Program letošního setkání je obohacen o přednášku na téma historie finanční stráže 1843-1949 se zaměřením na oblast Lužických hor. Přednáška se koná již v pátek 24. září od 17 hodin v Obecním domě v Jiřetíně pod Jedlovou (Náměstí Jiřího čp. 36).

Vlastní vzpomínková akce proběhne v sobotu 25. září bude pak mít, stejně jako v minulých letech, dvě části. Nejprve je v 10:00 hodin uspořádán z parkoviště u chaty Luž v Horní Světlé na Myslivnách společný výstup na vrchol Luže. Výstupu se zúčastní naši členové v dobových stejnokrojích četnictva, policie, finanční stráže a armády. V rámci společného výstupu bude podán i historický výklad, který většinou přechází ve velmi zajímavou diskusi.

Druhá část programu začne ve 14 hodin u pomníku hraničářů na hraničním přechodu Dolní Světlá–Waltersdorf. Pietním aktem za účasti Armády a Policie České republiky bude připomenut statečný boj našich otců a dědů za demokracii a svobodu.

Pietní akt se koná u pomníku, který byl odhalen v roce 2003 a připomíná příslušníky Stráže obrany státu a jejich odhodlání a bojovat za svobodné Československo. Zcela konkrétně pomník připomíná boj o celní úřad, který se na tomto místě odehrál v září 1938.

Přijďte i Vy v sobotu 25. září pod horu Luž, na společný výlet na nejvyšší horu Lužických hor i na vzpomínkový akt.

Těšíme se na Vás.

 

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Vzpomínka na obránce hranic z roku 1938 v Dolní Světlé

Počasí by mělo být lepší jak vloni, tak se přijďte podívat všichni :-)

Nahoru