Dnes je 29. 09. 2024
svátek má Michal

Náměstek hejtmana LK Radel Cikl ocenil úspěšné žáky

Náměstek hejtmana LK pro školství, tělovýchovu a sport Radek Cikl (ČSSD) spolu s vedoucí Odboru školství KÚ LK Jiřinou Princovou dnes odměnili  v sídle Libereckého kraje v Liberci žáky základních a studenty středních škol, kteří v uplynulém školním roce uspěli v celostátních nebo dokonce mezinárodních talentových soutěžích vyhlašovaných  především  Ministerstvem školství, mládeže, tělovýchovy a sportu ČR.

Ocenění se dostalo také mladým reprezentantům LK, kteří dosáhli medailových úspěchů a výkonů na Hrách V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky 2011. Celkem převzalo diplom a věcné ceny 37 dětí a mladých lidí, od mateřských škol  po  maturanty.

Ministerstvo každoročně vyhlašuje či spoluvyhlašuje celou škálu předmětových a uměleckých soutěží, kterých se samozřejmě účastní také žáci z Libereckého kraje.

„Ve školních kolech se soutěží zúčastnilo 10 000 žáků, do okresních kol postoupily tři tisíce a poté v krajském klání bojovalo na 600 nejlepších, Do celostátních kol postoupila padesátka nejlepších a z nich pak uspěli dva naši reprezentanti, kteří získali prvenství, dvanáct má stříbro a čtyři bronz, což je pěkný úspěch vzhledem k tomu, že jsme druhým nejmenším krajem v republice,“  chválil Radek Cikl.

Společně s úspěšným účastníky vědeckých, předmětových a uměleckých soutěží se Liberecký kraj rozhodl ocenit také výkony žáků na poli sportovním. Na konci července pořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem Hry V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky, které jsou vrcholnou akcí pro žáky základních škol. Sportovci z Libereckého kraje získali celkem 26 medailí a v celkovém hodnocení krajů skončili na 11. místě.

„Přestože jsme spíše krajem zimních sportů, dosažené výsledky ukazují, že se začínáme výrazně prosazovat také v atletice, karate, golfu, cyklistice, volejbale nebo řecko-římském zápase,“ zhodnotil dosažené výkony sportovců náměstek.

Podrobněji a jména oceněných

·         Soutěže a přehlídky jsou považovány za jednu s forem práce s talentovanou mládeží, proto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy každoročně vyhlašuje nebo spoluvyhlašuje celou řadu soutěží předmětových jako jsou chemická, matematická, fyzikální, biologická olympiáda, soutěže v českém jazyce i cizích jazycích a také umělecky zaměřených – recitační, výtvarné, hudební a jiné. Tyto soutěže jsou pořádány na úrovni školní, okresní, krajské a celostátní. Okresní a krajská kola koordinují krajské úřady v jednotlivých krajích, celostátní pak Národní institut dětí a mládeže nebo přímo Vysoké školy. Za poslední dva roky se podíl VŠ na organizaci zvýšil, neboť si uvědomují, že z účastníků soutěží mohou vzejít jejich budoucí studenti. 

 

·         Ve školním roce 2010/2011 se předmětových olympiád typu MATEMATICKÁ, FYZIKÁLNÍ, CHEMICKÁ, BIOLOGICKÁ, ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA, SOUTĚŽ V PROGRAMOVÁNÍ ČI SOUTĚŽE V CIZÍCH JAZYCÍCH   zúčastnilo ve školním kole více něž 10 tisíc žáků. Z nich pak do okresního kola postoupily necelé 3 tisíce a 600 žáků prošlo krajským kolem. Celostátního kola se z Libereckého kraje účastnilo stejně jako v uplynulém školním roce 50 žáků, na prvním místě se umístili dva žáci, na druhém 12 žáků, na třetím místě 4 žáci. Ocenění a gratulaci si zaslouží všichni, kteří postoupili do celostátního kola, neboť už samotný postup vyjadřuje, že byli nejlepší z celého kraje.

 

·         Stejně jako v loňském roce měly školy kraje od mateřských po střední možnost nominovat na ocenění žáky, kteří byli v průběhu uplynulého školního roku úspěšní v některé či více soutěžích, to znamená že se umístili na prvním až čtvrtém místě v celostátní kole nebo v mezinárodní soutěži. Nominovaní byli rozděleni podle typu soutěže do tří oblastí – technické a přírodovědné soutěže, humanitní a umělecky zaměřené soutěže. Z nominovaných bylo vybráno a navrženo na ocenění 37 žáků.

 

·         Ocenění předávali náměstek hejtmana Radek Cikl a vedoucí Odboru školství  Jiřina Princová.

 

Přírodovědné a technické soutěže:

protože se jedná o vyhodnocení školního roku 2010/2011, uvádíme u oceněných školu, kterou v době soutěže navštěvovali.

 

Marek Michl, žák Gymnázia v České Lípě – získal 1. místo v Logické olympiádě. Soutěž pořádá Mensa České republiky a je vyhlášená ve 3 kategoriích a založená je na logických úlohách. V roce 2010 se soutěže zúčastnilo téměř 15000 žáků z 900 škol z celé ČR. Do krajských kol postoupilo 1365 soutěžících a do finále pak 200 žáků. Finále se uskutečnilo v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

 

Tomáš Novotný, žák Gymnázia v České Lípě – získal 3. místo rovněž v Logické olympiádě.

 

Karel Kodejš, žák Gymnázia v Jablonci nad Nisou, U Balvanu – získal 2. místo v celostátním kole Biologické olympiády v kategorii A (pro nejstarší ročníky střední školy) a současně reprezentoval ČR na Mezinárodní Biologické olympiádě na Tchaiwanu, odkud si z 229 účastníků přivezl bronzovou medaili. V celostátním kole získal cenu náměstka ministra životního prostředí za nejlepší řešení části „určování přírodnin“

 

Filip Richter a Filip Svoboda, žáci Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci – získali 2. místo za odbornou práci s názvem „Trikoptéra“ v soutěži Středoškolská odborná činnost, obor Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace.

 

Tomáš Valenta, žák Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci – získal 3. místo za odbornou práci s názvem „Mechanika modelu trikoptéry pomocí moderních materiálů“ v soutěži Středoškolská odborná činnost, obor strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design.

 

Martin Chýle, žák Základní školy U Lesa, Nový Bor – získal 3. místo v celostátním kole Zeměpisné olympiády, v kategorii žáků 8. a 9. tříd ZŠ, byl jedním z 3 soutěžících české výpravy na Světové zeměpisné olympiádě  National Geographic World Championship v americkém San Francisku, s malým bodovým rozdílem se umístili na 10. místě, ale stačilo opravdu málo ke třetímu místu.

 

Jakub Hrnčíř, žák Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – získal 4. místo v soutěži v Programování, kategorie mládež, rovněž reprezentoval Liberecký kraj v celostátním kole matematické a fyzikální olympiády, v SOČ.

 

Martin Zikmund, žák Gymnázia v Turnově – získal v soutěžích zaměřených na programování – 2. místo v soutěží PilsProg, pořádané Západočeskou univerzitou v Plzni – Fakulta aplikovaných věd a 3. místo ve středoevropské Central European Olympiad in Informatic 2011, rovněž reprezentoval Liberecký kraj v celostátním kole matematické olympiády a soutěži v programování.

 

Dominik Dvořáček, žák Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci – získal 4. místo v soutěži v Programování, subkategorie tvorba webu.

 

Petra Sivčáková, žákyně Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – s prací „ H.P. – Tenkrát to byl Friedrich“ získala 2. místo v soutěži Středoškolské odborné činnosti v oboru Teorie kultury, umění a umělecké tvorby. Za svoji práci získala kromě ocenění MŠMT a České spořitelny roční předplatné Literárních novin.

 

Lukáš Hájek, žák Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – s prací „ Nový domov – periodikum Čechoslováků v Kanadě mezi lety 1950-1968“ získala 2. místo v soutěži Středoškolské odborné činnosti v oboru Historie. Kromě ceny Ment a České spořitelny získal cenu děkana Filosofické fakulty v Praze.

 

Eva Salačová, žákyně Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci – nejlepší ze 14 účastníků soutěže v anglickém jazyku, v kategorii pro žáky 8. a 9. tříd základní školy s rozšířenou výukou jazyka a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

 

Anna Machoňová, žákyně Gymnázia Mimoň – v soutěži „konverzace v ruském jazyce“ žáků 3. a 4. ročníků středních škol obsadila výborné druhé místo ze 14 účastníků z celé České republiky .

 

Ondřej Fišar, ze Základní školy, Pod vodárnou, v Jablonci nad Nisou – soutěžil v konverzaci v anglickém jazyku v kategorii žáci 8. a 9. tříd základní školy a získal 3. místo.

 

Karel Matějka, žák Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – v konverzaci v německém jazyku v kategorii žáků střední školy, kteří mají možnost komunikovat souvisle v daném cizím jazyce mimo výuku získal 4. místo.

 

V letošním ročníku ocenění byly do soutěže nominovány také úspěšné výtvarnice z mateřské školy v Raspenavě.

 

Veronika Burgerová, její výtvarná práce byla v soutěži Ahoj z prázdnin, vyhlášené DDM Znojmo, oceněna jako nejlepší mezi 1894 z 179 mateřských škol a školských zařízení

 

Stejně výtvarně talentovaná je Nikolka Čapková, která svůj výkres poslala do soutěže Vánoční malování a z 1347 byl vyhodnocen jako nejlepší. Tuto soutěž rovněž vyhlašuje jihomoravský Dům dětí a mládeže ve Znojmě.

 

Výčet mladých výtvarnic nekončí, další cenu převezme Olinka Vitáková za první místo v mezinárodní výtvarné soutěži Školka plná dětí, Veronika Mrňávková, za první místo v soutěži Příroda kolem nás a Lenka Davidová za 3. místo v soutěži Školka plná dětí, kterou vyhlašuje MŠMT a za cenu v soutěži Ze života včel.

 

Dalším z oceněných je Tomáš Burian, žák Základní školy Vrchlického v Liberci, v literární a  historické soutěži Daniel, kterou vyhlašuje Ministerstvo školství ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze a Památníkem Terezín a Muzeem romské kultury v brně obsadil 2. místo za práci „Holocaust“.

 

Ministerstvo školství vyhlašuje nebo spoluvyhlašuje  několik uměleckých soutěží a přehlídek. Jednou z tradičních soutěží je výtvarný a literární projekt „Evropa ve škole“, podporovaný Českým národním komitétem. V jubilejním 20. ročníku bodovali i zástupci Libereckého kraje, nadějní literáti:

V kategorii žáků od 6 do 11 let se umístila na 2. místě Zuzana Osobová ze Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou s prací „Činy svědčí o lidech – Můj slepý děda“. Zuzana se rovněž úspěšně zapojila do národní soutěže dětského literárního projevu Náš svět.

 

V kategorii žáků do 14 -17 letzískal 2. místoJakub Liška, ze Základní školy, ZUŠ a MŠ Frýdlant, s prací „Meziměstské hovory“. Jakub se se svými literárními pracemi do této soutěže zapojuje již několik ročníků a pravidelně je úspěšný i v celostátním kole.

 

V kategorii žáků 12 až 14 let se na rovněž 2. místě umístila práce Dominiky Glaserové s názvem „Ležím ve staré zaprášené krabici, ale býval jsem slavný“. Dominika je žákyní ZUŠ v Liberci.

 

V kategorii žáci 6 – 11 let se na 3. místě umístil Ondřej Jašek s prací „O kašpárkovi Kaštánkovi ze Základní školy Mozartova, v Jablonci nad Nisou. Základní škola je téměř líhní literárně talentovaných dětí, neboť již 3 roky jsou její  žáci mezi oceněnými v celostátním kole.

 

Daniela Drahošová, žákyně Základní školy, Skálova v Turnově, získává ocenění za 3. místo v soutěži dětského literárního projevu Náš svět za literární dílo s názvem „Prázdninové povídání“. Daniela soutěžila v kategorii 12 a 13 letých žáků.

 

Kristýna Šorsáková, žákyně Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci, která získala 2. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži zaměřené na interpretaci Mozarta. Soutěž se uskutečnila v Praze.

 

Barbora Fencková, žákyně Základní školy Barvířská v Liberci, získala 3. místo na III. Mezinárodním festivalu – soutěži dětské tvořivosti „Souhvězdí Prahy“ – mír, kreativita, přátelství. Kromě toho je Barbora úspěšnou sportovkyní, v soutěži SPIRIT CHEER CUP 2010 obsadila 2. místo v kategorii pompon dance peewees a 4. místo v kategorii double synchro dance peewees. Pro méně zasvěcené, jako jsem například já – jedná se o soutěž roztleskávaček neboli CHEERLEADING (čírlídink).

 

Posledním oceněným za umělecké soutěže je Martin Švanda, žák Střední uměleckoprůmyslové školy v Kamenickém Šenově, který získal na 17. ročníku přehlídky absolventských prací žáků středních uměleckých škol „Absolvent 2011“ jednu ze tří hlavních cen. Soutěž je spoluvyhlašovaná MŠMT.

 

Zvláštní ocenění za úspěchy v soutěžích pro zrakově postižené převezme Lukáš Tyrychtr, žák  Základní školy v Turnově. Na ocenění byl navržen Speciálním pedagogickým centrem pro zrakově postižné v Liberci, se kterým se účastní právě soutěží pro zrakově postiženou mládež. V uplynulém školním roce Lukáš reprezentoval úspěšně nejen školu, ale i celý Liberecký kraj.

 

I letos jsou mezi oceněnými žáci, kteří reprezentovali kraj v různých odborných soutěžích či soutěžích zručnosti.

Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel České republikyvyhlašuje soutěže se zaměřením na automobilový průmysl pro žáky odborných škol.  Cílem soutěží je jak propagace řemesel autoopravář, autokarosář a autolakýrník mezi širokou veřejnost, tak spojení zaměstnavatelů se školami a studenty. Důležitá je také motivace žáků vzdělávat se v těchto perspektivních řemeslech.

 

V uplynulém školním roce se republikového finále v soutěži Autolakýrník Junior 2011 umístil Ladislav Bukovinský, žák Integrované školy ve Vysokém nad Jizerou,na druhém místě a v mezinárodním kole této soutěže - Česko-slovenský autolakýrník junior 2011 získal za své dovednosti 1. místo mezi jednotlivci i v družstvech.

 

Obdobou Autolakýrníka Juniora je Autotronik Junior, v jejímž republikovém finále získal Antonín Dufek rovněž z Integrované školy ve Vysokém nad Jizerou 2. místo

 

Od automobilů přejdeme k přírodě. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Lesy ČR a Středočeským krajem vyhlašuje Mistrovství ČR žáků LESNICKÝCH ŠKOL V PRÁCI S MOTOROVOU PILOU DŘEVORUBEC JUNIOR 2011.

V republikovém finále reprezentovali Liberecký kraj žáci Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. 1. místo vybojoval  Roman Melichar, 2. místo Jiří Karban. V konkurenci 9 škol obsadili společně 1. místo i v soutěži družstev.

 

Ve dnech 11.-12.5.2011 pořádala Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant 6. ročník Olympiády zemědělské mládeže ve spolupráci s  Libereckým krajem a Okresní agrární komorou. Jedná se o soutěž v zemědělských dovednostech a znalostech (např. sekání kosou nebo poznávání plodin, plemen zvířat a materiálů), a letošního ročníku se zúčastnili i žáci z Německa. Nejlépe se umístil žák Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant s příhodným jménem Václav Sedlák a spolu s Jiřím Maturou získali i 1. místo v soutěžích družstev.

 

-         Asociace kuchařů a cukrářů ČR, o.s. a Asociace číšníků ČR, o.s. jsou vyhlašovateli a garanty soutěže pro mladé kulináře - Gastro Junior – Nowaco Cup. Druhým místem z celostátního kola této soutěže se může pyšnit Petr Glaser, žák Střední školy gastronomie a služeb v Liberci. Ve stejné soutěži získal Petr stejné umístění i v roce 2010.

-         SPORTZOVCI:karate. Z LODM 2011 přivezla Liberecká výprava 2 zlaté, 1 stříbro a 1 bronz:

§  Barbora Znamenáčková– BRONZ kategorie kata – mladší žákyně, KLUB SPORT RELAX

§  Jaroslav Vlček– STŘÍBRO kategorie kumite – starší žáci nad 50 kg, SKK SHOTOKAN LIBEREC

§  Matěj Říha– ZLATO kategorie kata – mladší žáci, STŘÍBRO z Mistrovství světa mládeže 2010 Caorle, držitel prestižní ceny TOPFIGHTER, SK KESL RYU PRAHA

§  Lukáš Vik– ZLATO kategorie kata, ZLATO z Mistrovství světa mládeže 2010 Caorle – starší žáci, SLAVIA TU LIBEREC

-         Trenéři Tereza Matějková a Josef Polák

-         Atleti přivezli 3 zlaté, 4 stříbrné a 5 bronzových.

o   trio děvčat přivezlo  STŘÍBRO ze štafetovatého závodu na 3 x 300 metrů v kat. starších žákyň, všechny z TJ LIAZ JABLONEC NAD NISOU

§  Karin Höferovou– navíc STŘÍBRO ze skoku dalekého

§  Michaelu Bičianovou– navíc STŘÍBRO z běhu na 300 metrů

§  Kateřinu Hýskovou

o   Trio nadějných atletek, které si přivezly BRONZ ze štafetového závodu na 3 x 300 metrů v kat. mladších žákyň,

§  Dominika Hanušová– navíc ZLATO z běhu na 300 metrů a BRONZ z běhu na 60 metrů, TJ JILEMNICE

§  Terezu Vokálovou– navíc ZLATO ze skoku dalekého , TJ DESNÁ

§  Denisu Fořtovou– TJ LIAZ JBC

 

§  Lada Cermanová– BRONZ v hodu kriketovým míčkem v kategorii mladších žákyň, TJ DESNÁ

 

§  Ivana Reicheltová– BRONZ ve skoku vysokém, AC ČESKÁ LÍPA

 

§  Petra Bracháčková– BRONZ v běhu na 60 metrů v kategorii žákyň, AC ČESKÁ LÍPA

 

o   První mužem mezi oceněnými atlety je:

§  Patrik Tomáš– STŘÍBRO v běhu na 60 metrů  v kategorii žáků, ŠAK SG Jablonec n/N.

o   Zlatým králem atletické výpravy se stal:

§  Dominik Brož– ZLATO za 100 metrů překážek v kategorii, AC SYNER TURNOV

-         Trenéři Dana Jandová, Věra Hamáčková, Miloš Šolc a Jaroslav Hochmut

-         přivítejme další nadějnou sportovkyni, jejíž sport si na Hrách  V. letní olympiády odbyl premiéru, golfistka:

§  Kateřina Čermáková– BRONZ v mladších žačkách, KLUB HRÁČŮ GOLFU ČESKÉ ŠVÝCARSKO

-         Trenéra golfistů  Martin Šindelář

-         Zápasníci reprezentujících SPARTAK CHRASTAVA,:

§  Matěje Šefra– ZLATO v kategorii mladších žáků do 37 kg

§  Martina Holce– ZLATO  v kategorii žáků do 59 kg

-         Trenér Alois Stahoň

-         úspěšní jsme byli také v Triatlonu,

§  Lukáš Novák– ZLATO v kategorii starších žáků

-         Trenéři Hana Mužíčková a Josef Mužíček

-         Nejúspěšnější sportovce Liberecké výpravy na Hrách V. LODM

§  Kateřina Růžičková, DUKLA PRAHA, která si z cyklistických závodů odvezla

·        ZLATO– z kritéria

·        ZLATO– z bodovacího závodu

·        STŘÍBRO– 2 km s pevným startem

·        STŘÍBRO– 500 m s pevným startem

·        STŘÍBRO– sprint

- trenéři: Jan Zrůst, Miloš Vrána

 

-         Tým volejbalistek, který po spanilé jízdě olomouckou olympiádou vybojoval ZLATOU OLYMPIJSKOU MEDAILI

§  KateřinaJurásová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§  Kateřina Škodová –  VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§  MichaelaMlejnková – TJ ZIKUDA TURNOV

§  Dominika  Malánová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§  Anna Suchá– VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§  ColettaBitmanová – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§  SáraKošatová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§  KarolínaVaňková – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§  PavlínaVoničková – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§  JanaPokorná – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

-          Trenér Stanislav Václavík