Úspěšné Běchovice

Zprávička
Verze pro tisk |

Poslední neděli v září se již tradičně konal silniční závod Běchovice – Praha, který byl zároveň MČR veteránů. Ve své kategorii zvítězil českolipský běžec Zdeněk Bufka, jehož sportovní činnost podporuje město Česká Lípa. Tento člen AC Česká Lípa letos již získal dva tituly mistra republiky veteránů v krosu (Třebíč) a v běhu do vrchu (Plešivec). Téměř pravidelně se účastní závodů okresní běžecké ligy, kde se objevuje v průběžném absolutním pořadí na předních místech. Rovněž působí jako rozhodčí atletiky a v podzimním období plánuje ještě několik běžeckých krosů, např. v nedalekém Sasku.

Další zprávičky

MARTINSKÉ TRHY V NOVÉM BORU

9.11.2022 14:08 | Jitka Stowasserová

V sobotu hned po sv. Martinovi naše kroky a pneumatiky přitáhne Vedlejší kolej v Novém Boru, kde Rodina v centru pořádá již třetí ročník Svatomartinských trhů! Byli jste na předchozích ročnících? Tak víte, na co se můžete těšit. Přivítáme prodejce a výrobce nadšence, kteří si doma vyrábí pro radost, ale i profesionály, které jejich tvoření živí. Na facebooku a instagramu prodejce představujeme. Můžete se těšit s námi při jejich prohlížení. Tak na shledanou 12. listopadu na Svatomartinských trzích!

Úspěšné Běchovice

9.10.2022 07:56 | Milan Bárta

Poslední neděli v září se již tradičně konal silniční závod Běchovice – Praha, který byl zároveň MČR veteránů. Ve své kategorii zvítězil českolipský běžec Zdeněk Bufka, jehož sportovní činnost podporuje město Česká Lípa. Tento člen AC Česká Lípa letos již získal dva tituly mistra republiky veteránů v krosu (Třebíč) a v běhu do vrchu (Plešivec). Téměř pravidelně se účastní závodů okresní běžecké ligy, kde se objevuje v průběžném absolutním pořadí na předních místech. Rovněž působí jako rozhodčí atletiky a v podzimním období plánuje ještě několik běžeckých krosů, např. v nedalekém Sasku.

První až třetí dávka očkování proti koronaviru je v kraji stále k dostání

5.8.2022 09:22 | Anna Vašková

Ministerstvo zdravotnictví spouští registrační systém pro očkování čtvrtou dávkou (neboli druhou posilovací) 15. srpna. Dále se však v Libereckém kraji očkuje proti koronaviru i první až třetí dávkou. Vakcíny poskytují praktičtí lékaři i nemocnice.

„Přímo v Liberci je možné získat první až třetí dávku v Krajské nemocnici Liberec a v EUC Klinice Liberec v Klášterní ulici. Dále pak očkuje Masarykova městská nemocnice v Jilemnici a Nemocnice Jablonec nad Nisou. Vakcíny aplikují i někteří praktičtí lékaři po telefonické domluvě,“uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Všechna zařízení v Libereckém kraji očkují vakcínou Comirnaty. Vakcíny SPIKEVAX a Nuvaxoid v tuto chvíli nabízí pouze EUC Klinika v Klášterní ulici. Praktičtí lékaři očkují Comirnaty, někteří pak i SPIKEVAX.

EUC Klinika funguje jako takzvaný walk in, je zde tedy možné nechat se naočkovat bez předchozí registrace. U ostatních zařízení je třeba nejprve projít registrací přes centrální rezervační systém. Tato klinika je také v současné chvíli jediná, která očkuje čtvrtou dávkou.

Celorepublikový přehled všech očkovacích míst, včetně názvů podávaných vakcín, naleznete na https://ockoreport.uzis.cz/.

Začala rekonstrukce mostu v Dubici. Objízdné trasy jsou dlouhé, ale nezbytné

5.4.2022 17:12 | Filip Trdla

Od pondělí 4. dubna začala rekonstrukce mostu v Dubici, který je součástí stavby silnice III/2624 Česká Lípa – Kozly. Plná uzavírka mostu omezí pro obyvatele a firmy dopravní spojení centra České Lípy s částí za Robečským potokem (směrem na Kozly).

„Plán na rekonstrukci mostu jsme projednali se zástupci města Česká Lípa a samozřejmě také s Policií České republiky. Pěší budou převedeni po provizorní lávce. Pro motorovou dopravu vzniknou poměrně dlouhé objízdné trasy. Pro nákladní vozidla to bude až 20 kilometrů, osobní auta však mohou využít i jiné kratší varianty,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.  

Most v Dubici bude zbourán a místo něj vyroste zcela nový, a to nejpozději do konce srpna letošního roku. Předpokládaná cena činí 8.486.198,71 korun. Zbourání starého mostu a postavení nového vychází jako nejefektivnější a zároveň nejhospodárnější řešení. Most byl v havarijním stavu a jeho oprava byla nevyhnutelná. Prosím tedy řidiče o trpělivost,“dodal Sviták.

Asistenční centrum pomoci poptává trvanlivé potraviny

20.3.2022 14:43 | Andrea Fulková

Konzervy, rýži, těstoviny, kojeneckou stravu, ale i základní drogistické zboží. Nejen tyto, ale i jiné trvanlivé potraviny a potřeby pro osobní hygienu poptává Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině.   

Sbírkové místo je otevřeno ve všední dny (pondělí–pátek) od 8.00 do 18.00 hodin. Nachází se v budově Krajského úřadu Libereckého kraje vpravo od té části, kde sídlí podnikatelský inkubátor Lipo.ink. 

Seznam přijímané pomoci:

  • konzervy a sklenice s hotovým jídlem
  • paštiky, instantní a čínské polévky
  • rýži, těstoviny
  • toustový chléb
  • mléko, cukr, sůl
  • dětské mléko (Nutrilon, Sunar)
  • sprchové gely, vlhčené ubrousky
  • dětské pleny
  • toaletní papír, krémy pro děti (Sudocrem, pudr pro kojence)
  • dámské vložky, tampony

Své nové publikace představí Zdeněk Pokorný

30.6.2021 12:53 | Milan Kořen

Dvě nové knihy vztahující se k našemu městu i lidem, kteří zde žili, spatří na začátku prázdnin světlo světa. Pod oběma publikacemi je podepsán Zdeněk Pokorný a sám autor je také 1. července představí veřejnosti v českolipském Centru textilního tisku.

Zdeněk Pokorný, pedagog, historik, autor, ale také první porevoluční starosta, jemuž  Česká Lípa vděčí mimo jiné za rekonstrukci a zachování Vodního hradu Lipý jako nejvýznamnější a turisticky nejlákavější českolipské památky. „Pan Pokorný u nás často a rád přednáší na nejrůznější historická témata a je symbolické, že své knihy představuje právě v Centru textilního tisku, tedy v prostoru, který bezprostředně sousedí s hradem Lipý, o jehož obnovu a záchranu se tak výrazně zasloužil,“ doplňuje k osobě Zdeňka Pokorného ředitelka Kultury Česká Lípa, Tereza Vraná.

První ze dvou publikací rekapituluje dobu nedávno minulou. Její název – Devadesátá léta v České Lípě i podtitul – Vybrané kapitoly z pamětí prvního porevolučního starosty České Lípy dokládají, že zde sám Pokorný rekapituluje raně porevoluční období v našem městě ze svého pohledu, co by prvního starosty po listopadu 1989. Druhá kniha s názvem Demoralizace české společnosti zase přináší krutý doklad o jednání komunistického režimu v období normalizace na konkrétním tragickém osudu studenta českolipského gymnázia, Václava Šimka.

Slavnostní představení obou knih začíná v 17 hodin a vstupné je na bázi dobrovolného příspěvku. Počínaje 1. červencem budou také knihy v Centru textilního tisku k zakoupení.

Zápisy do základních uměleckých škol jsou v plném proudu

9.6.2021 19:22 | Andrea Fulková

V Libereckém kraji působí celkem dvacet jedna základních uměleckých škol (ZUŠ). Vzdělávají malé i velké žáky ve čtyřech uměleckých oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém. Během covidového období i tyto organizace vyučovaly online, a proto se případných dalších omezení v budoucnu neobávají, neboť jsou na ně připraveny. V současné době se na většině ZUŠ v našem regionu konají zápisy žáků pro školní rok 2021/2022.

Příjem žádostí do třetí vlny kotlíkových dotací ukončen

3.6.2021 15:14 | Filip Trdla a redakce

V pondělí 31. května 2021 uzavřel Liberecký kraj přijímání nových žádostí o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologické zdroje vytápění. V rámci této vlny měl Liberecký kraj k dispozici téměř 210 milionů korun, které od roku 2019 postupně rozdal jednotlivým žadatelům. Další dotace budou poskytovány v návaznosti na případné uvolnění finančních prostředků.

Pokladna v KD Crystal otevírá

7.5.2021 15:49 | Milan Kořen

Od pondělí 10. května obnovuje příspěvková organizace Kultura Česká Lípa po delším uzavření provoz své vstupenkové pokladny v KD Crystal (adresa: Boženy Němcové 2942, pokladna v přízemí KD).

„Rozvolňování protiepidemických opatření nám dovoluje od pondělí znovu otevřít. Lidé tak budou mít možnost na pokladně požádat o hotovostní vrácení vstupného za zrušené akce. Co se týče akcí přesunutých je možnost si vstupenky ponechat pro náhradní termín. Pokud někdo náhradního termínu využít nechce, má možnost také požádat o vrácení peněz za vstupenku,“přibližuje Tereza Vraná, ředitelka výše zmíněné organizace. Lhůta pro vrácení vstupenek je stanovena do konce června. Po termínu 30.6.2021 už nebude možné vstupenky vrátit a získat za ně své peníze zpět.

Pokladna bude v provozu v obvyklém čase, a to sice PO – PÁ, 15.00 – 18.00 hodin.

Krajská linka bude fungovat jen ve všední dny

23.4.2021 08:26 | redakce

Počínaje sobotou 24. dubna končí víkendový provoz krajské informační linky k očkování. Ta bude nyní fungovat v režimu pondělí až pátek od 8 do 16 hodin. 

Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil Státní ústav pro kontrolu léčiv jako přestupek

19.4.2021 15:06 | Filip Trdla

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) minulý týden rozhodl příkazem o přestupku kraje a udělil mu pokutu 50 tisíc korun.

Liberecký kraj podle SÚLK neoznačil ochranné nanofiltry jako jednorázový výrobek a zajistil otestování jedné z jeho částí, nikoli celku.

„Vloni na jaře jsme řešili velmi složitou situaci s nedostatkem jakýchkoli ochranných pomůcek. Naším prvořadým úkolem bylo zajistit ochranu složek integrovaného záchranného systému. Proto jsme objednali, nechali vyrobit a zaplatili nanofiltry s co nejvyšší možnou ochranou, kterou v té době bylo možné bez prodlení získat. Po zvážení přínosů a rizik to byla optimální varianta tak, aby Liberecký kraj co nejefektivněji a nejrychleji ochránil zdraví svých obyvatel během koronavirové pandemie,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Na jaře loňského roku kraj tyto pomůcky poskytl příslušníkům krajské policie a naprostou většinu vyrobených nanofiltrů rozdal během trvání nouzového stavu. Celkem Liberecký kraj v loňském roce zajistil výrobu a distribuci 2.274.363 kusů nanofiltrů. Liberecký kraj nebude proti rozhodnutí o uložení pokuty podávat odpor a v plné výši ji zaplatí.

Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých

8.4.2021 13:12 | Filip Trdla

Na severu Čech je od 16. listopadu loňského roku z důvodu Afrického moru prasat povolen intenzivní lov divočáků. Nakažená zvěř se objevuje zejména v německém a polském pohraničí. Kraj nyní apeluje na občany, aby případný nález uhynulého divočáka hlásili.

Intenzivní lov prasat divokých je v rukou jednotlivých uživatelů honiteb a myslivců, a to ve vymezeném území ohraničeném hranicemi regionu a silnicemi I/13 přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce, odtamtud silnicí vedoucí na Tanvald a dále po silnici přes Harrachov na hranici s Polskem.

Do monitoringu výskytu nákazy Afrického moru prasat se mohou zapojit i občané. S nastávajícím jarem se totiž zvýšila návštěvnost lidí v přírodě.

„Žádám tímto občany, aby byli více všímaví, a pokud naleznou uhynulý kus prasete divokého, informovali příslušnou obec, případně krajskou veterinární správu či místní myslivce. Dále prosím, aby lidé na uhynulé kusy nesahali a současně před kontaktem chránili i své psí kamarády,“prohlásil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

 

Krajská informační linka k očkování bude o Velikonocích fungovat pouze o víkendu

31.3.2021 13:22 | redakce

Krajská telefonní linka 800 880 066, kam mohou zájemci volat pro informace k očkování a k registraci do Centrálního rezervačního systému, nebude o Velkém pátku 2. dubna a také o Velikončním pondělí 5. dubna v provozu. 

Operátorky a operátoři budou zájemcům k dispozici o víkendu 3. a 4. dubna v časech od 8 do 14 hodin.

Od úterý 6. dubna bude fungovat linka opět v normálním režimu, a to po–pá 8–16 hodin, so–ne 8–14 hodin.

Na Ještěd to autem nepůjde

31.3.2021 13:21 | redakce

Po velikonočních svátcích se vrátí práce na silnici III/2784 Výpřež – Horní Hanychov, která je také cestou na Ještěd. Kvůli pracím bude komunikace zcela uzavřena do konce června a provoz bude veden po vyznačených objízdných trasách. 

Od neděle už není při cestě do Německa potřeba negativní antigenní test

28.3.2021 14:57 | Andrea Fulková

Spolková republika Německo změnila hodnocení covidové situace v České republice. Ta je nyní dle měřítek německé strany považována za oblast s vysokým výskytem, což s sebou nese i zrušení potřeby antigenního testu při vstupu na německé území. S tím souvisí i ukončení provozu odběrového místa pro testování řidičů kamionů na hraničním přechodu v Hrádku nad Nisou. Průjezd Německem bez testu bude možný i pro osobní dopravu, avšak turismus zatím není možný. Je možné, že si Svobodný stát Sasko, se kterým má Liberecký kraj hranice, stanoví vlastní pravidla pro pendlery.