První výstava fotografií hudebníka Jiřího Bárty

Verze pro tisk |

První výstava fotografií hudebníka Jiřího Bárty

Violoncellista Jiří Bárta patří k evropské špičce. Koncertuje po celé Evropě, Severní i Jižní Americe či Japonsku. Sklízí úspěch na mezinárodních hudebních soutěžích. Málokdo ho ale zná jako fotografa.

Objevit fotografický talent tohoto skvělého virtuóza můžete v pátek 17. února od 18 hodin v městském kině v Novém Boru. Kurátorství a výběru fotografií z jeho tvorby se ujal významný český dokumentární fotograf profesor Jindřich Štreit. V kinosále bude instalováno 24 ks metrových fotografií rozdělených na téma: portréty, krajina a architektura, exotické země.

Diváci páteční vernisáže v kině, však nebudou jen svědky první světové výstavy Jiřího Bárty, ale také jedinečného hudebního zážitku. Jiří Bárta zahraje se svou ženou vynikající klavíristkou Terezií Fialovou spolu s bubeníky Tam Tam Batucady. Tento koncert je unikátní pouze pro Nový Bor a Česko-brazilské dny v rámci kterých se celá akce uskuteční.

 

Na vernisáži výstavy Jiřího Bárty vystoupí také šest tanečnic Vibrasil Samba Show, zhlédnete krátký dokument a projekci fotografií Jindřicha Štreita s přednáškou o Braziliánech z Česka.

Nebude samozřejmě chybět ani ochutnávka brazilských specialit a společně s brazilským výtvarníkem a sklářem Ricardem Hoineffem si namícháme pravé latinskoamerické nápoje. Po vernisáži zahraje ve foyer kina skupina Roda de Samba.

Výstava potrvá v městském kině v Novém Boru do 17. března.

 

Jiří Bárta je přední český violoncellista, který se do evropské špičky zařadil už počátkem 90. let 20. století. Koncertoval po celé Evropě, v severní a jižní Americe, Japonsku, na středním Východě i v Austrálii. Kromě vystupování na mezinárodních festivalech a s předními světovými orchestry a dirigenty se také s oblibou věnuje komorním projektům. Ve své diskografii má několik sólových nahrávek pro Supraphon, Hyperion a Animal Music a účinkoval také na nahrávce Magdaleny Kožené pro Deutsche Gramophon. Jiří Bárta je spoluzakladatelem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře a také častým studiovým spoluhráčem kapely Blue Shadows.

Jiří Bárta studoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenschikow a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeld. Po vítězství v řadě národních soutěží mu byla udělena Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Jiří byl uveden v dokumentu České televize „Můj pokus o mistrovský opus (Bárta versus Bach Cello Suites)“, který získal cenu CIRCOM 2015 v Irsku. V loňském roce vydal Jiří Bárta společné CD se svou ženou klavíristkou Terezií Fialovou věnované skladbách Ludwiga van Beethovena.

alt
alt
alt
Nahoru