Volfartický Vlastík

Verze pro tisk |

Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem…“

Dne 28. října uplynulo 104 let, co naši pradědové (a prababičky) založili

novou republiku. U této příležitosti uspořádala ZŠ a MŠ Volfartice v úterý 25. října III. ročník vlastivědné vědomostní soutěže "Volfartický Vlastík". A jaké to bylo? Velkolepé!

Týmy plnily nelehké úkoly. Ochutnávaly, tančily, bádaly, vyráběly, malovaly, šifrovaly, navštívily „kino“, hlasovaly v anketě „o největšího z Čechů“ (zvítězil Karel IV.), či si vyzkoušely, jaké to je být rytířem. Nejlépe vám však bouřlivé události 25. října vylíčí sám slovutný kronikář Kosmas:

Do tvrze Volfartické nám přibyli hosti milí – z hradišť a osad blízkých i dalekých. Atmosféru zašlých časů těch slavných - učenci malí, skrze smysly své bystré, všelice ochutnávati mohli. Barvy pestré, chutě dávné, hudba fortelná a příběhy rytířské. Z černé kuchyně mistra „Brambora“ z hradu Lipý, vůně pokrmů rozličných linula se. Trubadúři Kalvín a Drbaj z kapely „Řemdich“ uším našim hrou na dudy, šalmaj či cistru zalahodili. O památných místech kraje našeho nad mapou s „lokátorkou“ Ledvinkovou z Vlastivědného muzea hlavy své si lámaly. Meč, štít a zbroj rytířskou na vlastní koži ozkoušeli a sílu hradby vozové a chorálu husitského poznali.. Pravíte – nudná historie? Temný středověk? Ani omylem!“

Ve druhé fázi se pak školy přesunuli do kulturního domu, kde děti zúročily nabyté vědomosti a pomocí hlasovacího zařízení se je pokusily přetavit v body v „Riskuj“. Hrálo se o zajímavé ceny a s prázdnou neodjel nikdo. Do napínavého finále postoupily čtyři nejlepší týmy. Ale hlavní trofej, Volfartický Vlastík, byla jen jedna a letos ozdobí interiéry ZŠ Polevsko. Žáci si krom jiných pak odvezli i zásadní poznání – a to, že studium dějin může být opravdu zábavné!

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru