Dnes je 01. 10. 2024
svátek má Igor

Téma: ZUŠ + Libertin (Vyjádření ředitelky Libertinu)

Pojďme se po včerejším aprílovém žertíku věnovat splynutí Libertinu se ZUŠ opět seriózně. Pro začátek vám nabízíme vyjádření ředitelky Libertinu Jiřiny Mimrové, které ve středu předala zastupitelům.

Vyjádření ředitelky DDM Libertin k plánovanému splynutí DDM a ZUŠ

Vážená paní starostko, vážení zastupitelé,

byla jsem občany zvolena do tohoto zastupitelstva a svoje zvolení jsem přijala s vědomím, že zde budu hájit hlavně zájmy dětí a mládeže, o což se v České Lípě snažím již několik let. Zklamala bych je i sebe, kdybych vám k tomuto bodu nepřednesla svůj příspěvek podložený několika lety praxe právě s dětmi a mládeží.

 

Budu reagovat na argumenty rady města, proč sloučit DDM a ZUŠ, které vám nyní důkazně vyvrátím.

   1. Argument rady, že budova ZUŠ je dostatečně prostorná pro obě zařízení vyvracím následujícími čísly. V současné době plně využíváme 1 371,5m2, tolik volného prostoru v ZUŠ k dispozici není. Pro DDM by byly určeny prostory v suterénu. Posoudil někdo, zda jsou tyto prostory vhodné pro činnosti dětí? Vyhovují hygienickým předpisům školských zařízení? ZUŠ má zapsaných 770 klientů, DDM má k pravidelné činnosti zapsaných 866 účastníků. Nepočítám otevřené kluby, ICM, spontánní a příležitostné akce. Kapacita budovy ZUŠ stanovená hygienou je 1000 účastníků. Tato kapacita by byla překročena.


   2. Dále rada uvádí že ZUŠ je využívána pouze v odpoledních hodinách. Ale i naše přímá práce s dětmi probíhá většinou v odpoledních hodinách. Takže vznikne kolizní situace na souběžné využívání ateliérů a sálů. V současné době máme v Libertinu 3 sály, které využívá 13 tanečních a sportovních zájmových útvarů. Činnost na sálech je od 14 do 21 hodin nepřetržitá. Máme více účelových kluboven, které byly zřízené za nemalé finanční prostředky - klubovna chovatelů, teraristiky, sál pro bojové sporty, kuchyňka, klubovna výpočetní techniky, klubovna jazyků, otevřený klub pro maminky s dětmi s přilehlým sálem na cvičení a venkovní terasou s pískovištěm, klouzačkou a houpačkami, ateliéry, loutkové divadlo, a další klubovny. Náklady na přestěhování a instalování specifických zařízení nebudou jistě malé a měly by být předem analyzovány.


   3. V dalším argumentu je uváděno, že si Libertin pronajímá sál Jiráskova divadla nebo  KD. Pronajímá si tyto sály na akce a to vzhledem k počtu účastnících se dětí. Jiráskovo divadlo na Talent roku - což je prezentace úspěšných mladých lidí, kteří reprezentují Českou Lípu v různých činnostech na úrovni obce, kraje, republiky i mezinárodně. Zaslouží si podporu za aktivní využívání volného času v reprezentativních prostorech. KD byl pronajímán na akce Mikuláš pro MŠ (účast 600 dětí) a Romfest (účast cca 700). Chceme-li tyto akce organizovat profesionálně, musí být opět v JD nebo KD. Připomínám, že nájemné platí příspěvková organizace města opět příspěvkové organizaci, tudíž finance zůstávají v rozpočtu města.


   4. Pokud jsou uváděny ekonomické důvody a zmiňovány investice do cizího majetku, uvádím, že k žádným investicím během posledních 10 let nedošlo, provádíme pouze běžnou údržbu a opravy. Libertin má s církví podepsanou smlouvu o bezplatném užívání na 5 let. Tato smlouva byla podepsána v červnu v r. 2010. Tudíž, minimálně do roku 2015 nemusí město církvi platit žádný nájem. Město přispívá na činnost Libertinu nejmenší finanční částkou ze všech školských zařízení v České Lípě. Mohu předložit k posouzení rozbor hospodaření za rok 2010. Z rozboru vyplývá, že by se snad ušetřily finance pouze za plyn, což jsou náklady na topení. V loňském roce, kdy byla extrémní zima, činily náklady za topení 256 316Kč. Zároveň jsem zpracovala náklady na údržbu a provádění oprav budovy za 10 let. Průměr vychází 60 000 Kč za rok. Pokud se pozastavíte v rozboru hospodaření u položky nájemného, tak upozorňuji, že to jsou nájmy za pronajaté tělocvičny na pravidelné činnosti a individuální akce, což je opět koloběh městských peněz, protože platíme nájemné školám, které jsou také příspěvkovými organizacemi města. U ostatních položek by zřejmě při slibovaném zachování dosavadní činnosti DDM k úsporám nedošlo. Budova stávajícího Libertinu je v dobrém stavu, lze předpokládat, že uvedená částka na údržbu 60 tisíc korun za rok by měla být dostatečná. Vezmeme-li v úvahu, že Libertin pravidelně navštěvuje kolem 1000 zájemců, tak náklady na jednoho mládežníka nebo dítě, které by město „ušetřilo", by byly 300 Kč za rok. Při propočtu na všechny účastníky, veškeré činnosti organizované DDM, by se jednalo o úsporu 30 Kč na hlavu a rok. Skutečně naše město nemá takovou částku na to, aby podporovalo činnost domečku, který je střediskem volného času pro spoustu dětí a mládeže a je svou činností příkladem pro ostatní střediska v regionu i mimo něj?


   5. Uvědomte si, že výrok splynutí dvou zařízení znamená legislativně zrušení stávajících organizací a zřízení organizace nové, která musí být zapsána do sítě škol. Zápis provádí krajský úřad na základě posouzení žádosti. Cituji školský zákon: „Orgán, který vede rejstřík škol a školských zařízení, může žádost zamítnout, pokud zjistí, že žádost není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR a příslušného kraje a také pokud nejsou dány předpoklady pro řádnou činnost školy nebo školského zařízení." Konec citace. Mezi dlouhodobé záměry ve školství patří nabízet dětem a mládeži zájmové aktivity, uspokojovat jejich zájmové potřeby, jako prevenci všech patologických jevů. Jsem přesvědčena, že zrušením těchto dvou zařízení bude silně ohrožena nabídka volnočasových aktivit pro děti a mládež v České Lípě. V celé České republice není sloučen jediný DDM se ZUŠ. Naopak, každé město má snahu nabízet dětem co nejvíce aktivit a domečky pro děti zachovávat, nejen jako protidrogovou politiku.


   6. Nastane i spousta legislativních problémů. ZUŠ poskytuje ze zákona základní umělecké vzdělání pro talentované děti v různých oborech. Je to škola, která připravuje žáky a studenty ke studiu na konzervatoři nebo vysoké škole. Daný stupeň vzdělání v této organizaci poskytují učitelé. DDM nabízí zájmové vzdělávání dětem, mládeži, případně dospělým ve volném čase. Aktivity nabízejí pedagogové volného času. Ti jsou zařazeni úplně jinak finančně i kompetenčně než učitelé. Přímá pedagogická činnost pedagogů volného času je velmi různorodá a nepravidelná na rozdíl od učitelů. Zájmové vzdělávání je poskytováno v domečcích za úplatu, která je dána prováděcí vyhláškou. DDM má jinou prováděcí vyhlášku než ZUŠ. Obě zařízení nabízejí sice aktivity v odpoledních hodinách, ale v jiném rozsahu a pro jinou klientelu. Zabývali se ti, kdo sloučení navrhují tím, zda je možné zřizovací listinou pro novou organizaci zachovat funkce obou stávajících zařízení? Při sloučení ZUŠ a DDM by se jednoznačně ohrozila a tím pádem i omezila činnost obou organizací. I kdyby byla nová organizace zapsaná do sítě škol, přerušila by se činnost dvou organizací, které dnes získávají finance na platy všech zaměstnanců od MŠMT ČR, přerozdělované krajem, na základě určitých normativů. Víme jistě, že bychom obdrželi finance na platy pro novou organizaci? Může se stát, že kraj sice zapíše novou organizaci do sítě škol, ale platy pedagogů bude muset hradit město. Obzvláště, když činnost této organizace by měla být zahájena 1. ledna. Výkazy o činnosti, na základě kterých se normativy zpracovávají odevzdáváme nejdéle k 31. 10. Činnost školských zařízení začíná, jak všichni víme, již v září.


   7. Počty našich klientů dokazují, že statisticky se demografický pokles dětí v Libertinu neprojevuje. Pro zajímavost uvádím, že město Nový Bor věnuje na činnost spojenou s provozem domu dětí a mládeže stejné finance jako Česká Lípa, i když jejich domeček má poloviční počet klientů.


   8. Zdá se vám normální a odpovědné, že splynutí DDM a ZUŠ nebylo oficiálně oznámeno, ani s ředitelkami obou organizací jakkoliv projednáno? Na zřetel nejsou brány ani dosavadní smluvní závazky obou organizací. Například rada města svým usnesením č. 83/2011 ze dne 2. března 2011 schválila Domu dětí a mládeže Libertin, Česká Lípa, Škroupovo nám. 138, příspěvkové organizaci, podepsání smlouvy o partnerství v projektu financovaném z prostředků Evropské unie, s názvem „Rovné příležitosti dětí a žáků v České republice". Projekt byl vypracován, včetně rozpočtu, na stávající podmínky. Udržitelnost tohoto projektu je 3 roky. Jak víme, nedodržování podepsaných smluv má vždy negativní důsledky.


   9. Na závěr apeluji na vaše svědomí, na předvolební sliby všech politických stran vůči mládeži a rodinám s dětmi. Prosím proto, abychom nejednali v rozporu se zájmem veřejnosti a abychom nyní hlasovali ve prospěch dětí a mládeže, to je proti návrhu usnesení o splynutí. Přijímat navrhované slučování v situaci, kdy se evidentně nikdo vážně nezabýval socioekonomickými konsekvencemi, by bylo krajně nezodpovědné.

Děkuji vám za pozornost.

Jiřina Mimrová - ředitelka DDM Libertin, Česká Lípa

Komentáře

Re: Téma: ZUŠ + Libertin (Vyjádření ředitelky Libertinu)

Plně se stavím za vyjádření paní Mimrové, ředitelky DDm Libertin. Sloučením těchto dvou tak rozdílných institucí dojde jen k viditelné ztrátě šancí pro využití volného času naších dětí. Libertin má dlouhodobou úspěšnou tradici v tomto směru a mnoho zkušeností. Řešení ekonomické otázky se zjevně jeví jako zastírací manévr.

Nahoru

Re: Téma: ZUŠ + Libertin (Vyjádření ředitelky Libertinu)

Souhlasím, ale určitě ne bezvýhradně. Proč si myslíte, že dojde k viditelné ztrátě šancí pro využití volného času?

Nahoru