Dnes je 01. 10. 2024
svátek má Igor

V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních služeb

Cílem návštěvy příspěvkové organizace Domov Sluneční dvůr v Jestřebí, kam přijel krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa 1. února, bylo seznámení se s fungováním domova poskytujícím sociální služby dospělým ženám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení.

Hlavním tématem jednání pak bylo jednání o realizaci pilotního projektu MPSV ČR „Podpora transformace sociálních služeb“, do něho se Liberecký kraj zapojil, a v rámci kterého žádá o finanční podporu z Integrovaného operačního programu na investiční výstavbu nových objektů pro Domov. 

Jednání se zúčastnili ředitel Domova Jestřebí Pavel Kos, starosta obce Jestřebí Karel Schreiner, starostové Provodína Jiří Štěrba, Sosnové Jindřiška Halasníková. Samostatně pak proběhlo jednání na Obecním úřadě v Zahrádkách se starostou Ladislavem Chvojkou.

Hlavním záměrem probíhající transformace je opustit stávající budovu v nevyhovujícím stavu a izolovaném prostředí, ale především přiblížit život klientek, které nyní žijí v izolaci, běžnému životu,“ zdůraznil Petr  Tulpa.

V rámci proběhlé diskuze se zúčastněnými starosty byl diskutován celý proces transformace a jeho aktuální stav, příklady dobré praxe, ale také negativní postoje obyvatel Jestřebí a Zahrádek k plánované výstavbě. Obyvatelé obou těchto obcí s bydlením žen z Domova v běžné zástavbě těchto obcí nesouhlasí, Starosta Jestřebí upozornil na některé obavy místních obyvatel.

„Obávají se, že po skončení udržitelnosti projektu by zde mohla být umístěna jiná skupina obyvatel, například drogově závislí,“ vysvětlil Karel Schreiner.

Starosta Provodína doporučil rekonstrukci stávajícího objektu.

Starostka Sosnové naopak uváděla pozitivní příklady, neboť v její obci již podobné transformované zařízení bez problémů funguje.

„Klientky v Sosnové mezi obyvatele zapadly a ve svém chování udělaly obrovský posun,“ řekla Jindřiška Halasníková.

Podle radního má transformace umožnit lidem s postižením žít životem, který je běžný pro jejich vrstevníky, podporovat rozvoj jejich samostatnosti a posilovat jejich sociální začleňování.

„Transformace není jen o lepším bydlení pro osoby se zdravotním postižením, ale je především o změně postoje k těmto lidem, kteří byly roky drženi v ústraní, abychom o nich a o jejich „odlišnosti“ nevěděli. Naším úkolem je přesvědčit veřejnost, že jsou to lidé jako my, mají stejné potřeby jako my, přání, touhy i starosti“uvedl dále Petr Tulpa.

 

Domov Sluneční dvůr, příspěvková organizace

Domov poskytuje pobytové sociální služby domova pro osoby se zdravotním postižením v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a je zařazen do pilotního projektu „Transformace poskytování sociálních služeb“, který je realizován MPSV ve spolupráci s kraji ČR.

V rámci sociální služby Domov zajišťuje podporu a pomoc dospělým osobám se středním a těžkým mentálním postižením, případně s kombinovanými vadami od 26 let věku.

Klientky bydlí ve třech budovách. Vybavení v ložnicích je základní – postel, noční stolek nebo skříňka na ložní prádlo. Klientky však mají možnost používat vlastní el. zařízení jako je TV, rádio nebo nábytek.

V rámci udržování společenských a kulturních kontaktů má domov dlouholetou spolupráci s Domovem sociální péče v Křešicích, který poskytuje služby mužům s mentálním postižením, společně jsou pořádány diskotéky, výstavy výrobků a dovolené.

V současné době je kapacita Domova 52 lůžek, ale vzhledem k připravované transformaci je aktuální stav klientek 50. O klientky se stará 50 zaměstnanců, z toho 4 THP, 3 zdravotní sestry, 1 fyzioterapeutka, 2 sociální pracovnice, 26 pracovníků sociálních služeb a 14 ostatních zaměstnanců.

Všichni zaměstnanci mají jediný cíl, a to vést klientky k maximální soběstačnosti v jejich denním životě a dopomáhat jen tam, kde klientům nestačí jejich síly.

Komentáře

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Pane Zahradníku, je mně to velice líto, ale musím sdělit, že obecně se lže a lže!!! Klienti se stávají zbožím, které má uspokojit! Poskytovatel služeb je oslepený, v zájmu vlastní existence nevidí již nic! Mám vlastní zkušenosti, kdy v zájmu zachování vlastních prebent, klienta, respektive uživatele služeb nevidíme, neznáme a bude-li potřeba, tak zničíme...

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Tak, pane Šádku, co jednou konkrétně. Jinak souhlasím, že slovo "klient" je často jen zastírací pro zlatý důl. A to jsme na tom v Sudetech ještě dobře, mám zkušenosti z Prahy a to je děs běs.

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Každé Vaše slovo platí, nemám, co dodat...

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Omlouvám se, ale reakce a čas ne vždy jsou ve shodě. Můj předešlý komentář byl určen panu Zahradníkovi. Stran kolegy "Kafky" netuším, co "jednou konkrétně"? Mnozí jiní jsou znalí, že obdobné téma již bylo a já jsem zcela konkrétně a velice podrobně komentoval, tak nevím, proč se opakovat... Jinak řečeno, toto je téma, které znám naprosto přesně, pracovně i osobně, a o to více jsem takřka vyděšen, co si někteří poskytovatelé služeb vůči uživatelům (klientům) dovolují! Moje poslední zkušenost je dnešní! Naprosto nechápu, že ředitel nějakého zařízení má plat nad 50 tisíc a klient má na stolku několik dnů k pití pouze zkvašenou (hygienicky závadnou) šťávu v té samé lahvičce... A klient každý měsíc vkládá takřka 30 tisíc v součtu plateb! Je to normální? Natož slušné či lidské?!

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Stát úspěšně zničil klasickou rodinu, tak by se měl asi více starat. Jenže sociální služby se stávají klasickým eurobyznysem. Než se koruna dostane ke skutečně potřebnému, je z ní pár haléřů. Podobně ve zdravotnictví či školství.

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Milane, těch 200 tisíc je "zvykově" schvalováno a poskytováno více než 10 let. Upřímně řečeno, vztáhnout to na třeba jednu mzdu, tak co? Nicméně, i jako gesto je to dobré! Velice nerad, ale musím, protože to tak je, podepsat komentář pana Bárty. A jako dodatek: Nejmenovaný ústav sociálních služeb pamatuji v době, kdy "sloužily" jeptišky... Upřímně řečeno, škoda, že již neslouží Dnes mnohé současné zaměstnance v sociálních službách sleduji jako osvícené, kteří s klienty manipuluji, vnímají je jako pomůcku svých profesních aktivit, bez úcty a empatie...

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

Vstupně sorry! Dodatečně jsem si uvědomil, že Milan je pan Zahradník i pan Bárta, tak nechtěně jsem nemusel být přesný... Komentář výše byl pro pana Zahradníka, byť obsahem i pro pana Bártu.

Teď pouze k panu Bártovi. Byznys či "eurobyznys" je to stále větší až úděsný. Dám příklad: uživatel sociálních služeb, konkrétně imobilní důchodce, "přispívá" poskytovateli sociálních služeb cca 30 tisíc. Jsem si jist, že nejedna "klasická rodina" by se zamyslela... Jenže pouze výjimečně by rodina dosáhla na shodné prostředky... Má-li někdo problém, rád budu podrobnější.

Nahoru

Re: V Slunečním dvoře se jednalo o transformaci sociálních ...

P.S.: Daná částka je pochopitelně na měsíc.

Nahoru