Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Odučil jsem si svou denní dávku onlajnovek a dokud bylo světlo, zamířil jsem na Městský hřbitov v České Lípě.

Tušil jsem, že oproti turnovskému hřbitovu to bude bída. Kdo však hledá, příběhy najde.

Zašel jsem nejprve do zadních koutů, kde jsem mimo jiné objevil hroby, na které mě upozornil náš věrný čtenář František Chot.

Jeden, aspoň podle popisku, patří dvěma polským vojákům, kteří pro mě záhadně zemřeli pět měsíců po válce, ve stejný den. Minimálně tomu prvnímu bylo teprve 18 let. František Chot mi k hrobu přidal historku, že přestože jsou tam uvedená dvě jména, jedná se jen o jednu osobu, snad rozvědčíka polské armády, který měl krycí doklady.

Další je věnován sourozencům Kubálkovým, průkopníkům socialismu a bojovníkům za dělnická práva v době německého útisku.

Předpokládám, že se k těmto hrobům časem ještě vrátím.

Postupně jsem hřbitov bez nějakého systému prošel a vyfotil si hroby, které mě z různých důvodů zaujaly. Ve volném čase se k nim doma přiřazuji údaje v systému billiongraves, o kterém jsem psal minule.

Jedním z nejhezčích hrobů, které zůstaly na českolipském Městském hřbitově zachovány, je ten, kterému vévodí jméno JUDr. Sigmunda Stickela, narozeného v roce 1806. Pátral jsem, pátral, až jsem zjistil, že jeho potomci se po vysídlení usadili v německém Pasově. Zde jeden z nich, Viktor Heller, dělal předsedu místního spolku Landsmanschaftu a od roku 1989 vydával časopis Leipaer Heimatbrief.

Bohužel od jeho smrti v roce 2013 články nepřibývají, ale internetová verze je stále dostupná.  

Jako první jsem vlezl do rubriky GEBOREN IN BÖHMISCH-LEIPA (Narozen v České Lípě), v níž jsou jen dva příspěvky a oba jsou o rodině Ledererů. Zajímavé je, že této rodině není věnováno ani slovo v záložce Osobností Českolipska na stránkách Vlastivědného spolku Českolipska. A tak se dostáváme k prvnímu pořádnému dobrodružství českolipského hřbitova a paradoxně na pár dílů Městský hřbitov opustíme. Třeba proto, že hroby Ledererů, jsou rozesety po celém světě. Jak to u Židů bývá.

U významných Židů bylo zvykem, že se v novinách objevovaly inzeráty informující o jejich úmrtí. Často jsem na ně narážel, když jsem pátral po jedné linii předků mé přítelkyně. Ne jinak tomu bylo i u Ignaze Lederera, který zřejmě v České Lípě položil základy firmy Jungbunzlauer. Inzerátem začíná i článek o historii Ledererů z České Lípy.

Přímo na stránkách firmy, která doposud existuje, se o její historii můžeme přečíst třeba toto. „Před 150 lety mladý podnikatel Lederer staví lihovar ve vesnici u Mladé Boleslavi. Experimenty vedou Lederera k objevu způsobu destilace rafinovaného alkoholu s využitím bohatých zásob cukrové řepy v této oblasti. Lederer používá svou novou technologii k výrobě melasového destilátu, který je mnohem kvalitnější než destilát vyrobený tradičním způsobem - z brambor. Vynalézavý Lederer rovněž využívá zbytky z lihovaru k výrobě uhličitanu draselného a společnost rychle roste, což umožňuje Ledererovi založit společnost "Actiengessellschaft Jungbunlauer Spiritus und Chemische Fabrik Corporation".

Ledererovi bydleli ve Ferdinandstrasse (dnes Moskevská), kde o kus dál Ignaz založil svou společnost, aby její sídlo později přemístil do Mladé Boleslavi (od toho název firmy Jungbunzlau) a pak do Prahy.

Podle všeho nebyl Ignaz právě nejzdravější, a tak později převzali firmu jeho tři synové (ti se narozdíl od Ignaze v Lípě narodili). Firma se pak na přelomu 19. a 20. století přemístila do Vídně a asi 70 kilometrů od současného rakouského hlavního města, v Perhofenu, vznikla jejich hlavní destilérka.

Po čem by se dalo pátrat příště? Po osudech celé rodiny. Po osudech jejich majetku. Po tom, co mají Ledererovi společného s malíři Gustavem Klimtem a Egonem Schielem. Kde se Lederer v Lípě vzal, když pocházel z Rokycan? Má moje přítelkyně rodinné vazby na Ledererovy? Proč nikdo z renomovaných českolipských historiků o Ledererových nepsal? Proč o nich píše zrovna předseda Landsmanschaftu?  

Já vám to říkal, každý hřbitov je plný příběhů.  

Komentáře

Re: Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Těším se na to, zda se některá "proč" podaří změnit v "protože".
Držím palce.

Nahoru

Re: Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Zdravím

zajímavý článek, těším se na pokračování. Jen malá poznámka, určitě má být v posledním slovu citované věty měkké i, pkud ano zajímá mě zdůvodnění. Zde cituji "Má moje přítelkyně rodinné vazby na Ledererovi?"

pěkný den

J.Fiala

Nahoru

Re: Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Ne, má tam být ypsilon. Stává se to i dobrým češtinářům,že to napíšou s jotou a zapomenou opravit. Hezký den!

Nahoru

Re: Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Opraveno. Ale to je ten typ chyby, kterou bych si neuvědomil, ani kdybych to po sobě četl desektrát. Díky ... i když bych byl raději za fakta 

Nahoru