Dnes je 18. 09. 2024
svátek má Kryštof

Jiří Pavlica: S představami festivalu jsem se ztotožnil.

Jiří Pavlica, umělecký garant 23. ročníku festivalu Lípa Musica

Mezinárodní festival Lípa Musica představuje umělce 23. ročníku v sérii rozhovorů s publicistou Pavlem Ryjáčkem. Hostem ze všech nejpovolanějším se stal Jiří Pavlica – letošní umělecký garant, skladatel a frontman oblíbeného uskupení Hradišťan. Mnohými z nás je vnímán především jako symbol moravského folklóru, ale pozornosti někdy uniká jeho celoživotní oddanost vlastní autorské tvorbě. Pro festivalové diváky připravuje na 13. září program s názvem Memento.

Je současný svět hodnotově rozkolísaný? Otáčí se kolem své osy tak rychle, že jsme rádi, že se vůbec udržíme? A přitom přestáváme být obezřetní, delší období míru bez války nás uchlácholilo a my zapomínáme na to, co je v životě opravdu důležité?

Pro Jiřího Pavlicu je zcela zásadní pokora, reflektování chyb minulých a hledání mezilidského souznění, ať jsou rozdíly mezi námi sebevětší. Proto si jako inspirativní zdroj pro svůj program zvolil básně perzekvovaných lidí, kteří si v životě prožili něco, co my bychom rozhodně prožít nechtěli.

„Na jedné straně jsou to texty básníka, který zažil čtyři koncentrační tábory za 2. světové války, přežil pochod smrti, pak zůstal v emigraci v Americe a teprve po 20. letech našel sílu, aby se z toho vypsal. Druhý zdroj je umělecky trochu jinde, ale silou výpovědi je stejně tak intenzivní. Jsou to deníky politických vězňů z neblaze proslulé věznice v Uherském Hradišti, kteří ani ve chvílích největší úzkosti neztráceli naději a obraceli ji ve verše.“

Těžké téma útlaku a perzekuce pomohou prosvětlit nejen unikátní chrámové varhany baziliky Všech svatých, ale především mládí a energie dětského pěveckého sboru Severáček.

Rozhodnutí přijmout roli uměleckého garanta 23. ročníku Lípy Musicy vysvětluje Jiří Pavlica ve videu, které si můžete pustit na konci článku. Mimo jiné vyzdvihuje mimořádnou programovou nápaditost, která bere v úvahu nejen žánrová souznění, ale i historický či filozofický přesah:

„Kdybych měl zhodnotit, proč je ten festival z mého pohledu tak dobrý, tak bez pořadí důležitosti: dramaturgická originalita, dělají to mladí lidé, kteří mají zápal a tomu vždycky fandím. Program zahrnuje projekty pro děti a s dětmi. Navíc je tam jakýsi mnohovrstevnatý přístup. Je tam tolik přesahů, že si myslím, že to je pro dnešní dobu, která má okruh svých problémů, nesmírně důležité. Uvědomit si, co řešili naši předci v kontrastu s námi, nám může přinést pokoru. Naše setkání s ředitelem Martinem Prokešem tomu dalo patřičnou tečku. Domluvili jsme se na všem, náramně jsme si porozuměli. Já se jistým snahám o souznění různých žánrů a dialogům různých národů věnuji v podstatě celý život. Takže já jsem neváhal ani chvíli a jsem poctěn.“

Závěrečným vystoupením Jiřího Pavlici a Hradišťanu bude už tradiční společný koncert se žáky ZUŠ. Projekt Má to smysl! letos slaví jubilejní desáté výročí. Za dobu své existence spojil na jednom pódiu dospívající muzikanty s takovými osobnostmi české hudby, jako je Radek Baborák, Jitka Čechová nebo Josef Špaček. Uskuteční se v Jiráskově divadle 14. listopadu a budou mu předcházet mistrovské kurzy.

Zajímá vás, jaká konkrétní jména z programu letošní garant doporučuje? Jakým způsobem se s postupujícími roky mění jeho tvorba a proč? Věnoval se někdy pedagogické práci s dětmi? Podívejte se na jeho rozhovor s Pavlem Ryjáčkem.

V dalších rozhovorech si můžete poslechnout například mladou pianistku a skladatelku Nikol Bókovou, violoncellistu Tomáše Jamníka či sopranistku Kateřinu Kněžíkovou. Jednotlivé díly jsou k dispozici ve Spotify a audio i s videem naleznete na našem Youtube kanálu. Děkujeme Pavlu Ryjáčkovi za moderaci a zámku Ctěnice za poskytnutí prostor.

Více na www.lipamusica.cz